Виїзна торгівля


    Під час здійснення суб’єктом господарювання торговельної діяльності з продажу продовольчих та/або непродовольчих товарів інколи виникає необхідність проведення торгівлі за межами торговельного або офісного приміщення. Бажання здійснювати торгівлю за межами торговельного або офісного приміщення виникає в основному в період сезонної торгівлі, коли суб’єкту господарювання стає "тісно" на своєму торговельному об’єкті і він виїжджає з товаром кудись іще, тобто здійснює виїзну торгівлю.

    Під виїзною торгівлею слід розуміти торгівлю, що здійснюється за межами майнового комплексу, який займає окрему споруду (офісне приміщення) або який розміщено у спеціально призначеній та обладнаній для торгівлі споруді, де суб’єкт господарювання здійснює діяльність з реалізації товару, тобто торговельного приміщення.

    Виїзна торгівля є різновидом торгівлі через дрібнороздрібну торговельну мережу. Роздрібна торгівля через дрібнороздрібну торговельну мережу є однією із форм позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для покупців.Торгівля у дрібнороздрібній торговельній мережі здійснюється згідно з Правилами роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затвердженими наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі від 8 липня 1996 року № 369 (зареєстрованими в Міністерстві юстиції 23 липня 1996 року за №372/1397).

   Відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Переяслава-Хмельницького (далі - Порядок), об’єктом виїзної торгівлі є лоток, низькотемпературний прилавок, ємність, та ін., що має пристрої для пересування або ж легко складається, який встановлюється щоденно для провадження підприємницької діяльності в денний час. Пересувна тимчасова споруда (далі - ТС) - споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне  обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність,  торговельний  автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі, яка встановлюється щоденно для провадження підприємницької діяльності в денний час;

    У дрібнороздрібній торговельній мережі забороняється продаж:

- продовольчих товарів, якщо при їх продажу відсутні умови для дотримання санітарних норм і правил, а також для додержання температурних режимів, умов зберігання та продажу цих товарів;
- нефасованих і неупакованих продовольчих товарів з розносок, лотків, столиків, корзин та неспеціалізованого транспорту, крім картоплі, овочів, фруктів, плодів, ягід, баштанних культур в період сезонного продажу, а також морозива, квітів;
- алкогольних напоїв (крім автомагазинів системи споживчої кооперації, що здійснюють виїзну торгівлю у сільській місцевості, за наявності марок акцизного збору);
- тютюнових виробів через засоби пересувної мережі за винятком автомагазинів, автокафе, авторозвозок, лавок-автопричепів системи споживчої кооперації, що здійснюють продаж у сільській місцевості;
- тютюнових виробів через стаціонарні пункти, якщо стан приміщень не відповідає вимогам нормативних документів щодо їх зберігання;
- тютюнових виробів без марок акцизного збору;
- алкогольних напоїв і тютюнових виробів працівниками господарюючого суб’єкта, яким не виповнилося 18 років;
- технічно складних та великогабаритних товарів;
- тканин, взуття (крім домашнього та робочого), швейних виробів (крім робочого одягу і головних уборів для літнього сезону) та виробів верхнього трикотажу, що потребують примірювання;
- дорогоцінних металів, коштовного каміння та виробів з них;
- вогненебезпечних товарів побутової хімії, піротехнічних іграшок, паливно-мастильних матеріалів (крім тих, що реалізуються через авторозвозки системи споживчої кооперації);
- об’єктів санітарних заходів, вимоги до обігу яких заборонено законодавчими актами; товарів, вільна реалізація яких заборонена, а також тих, що не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів, передбачених законодавством, зокрема, які засвідчують їх якість та безпеку.

    Через дрібнороздрібну торговельну мережу дозволяється реалізація продовольчих і непродовольчих товарів тільки нескладного асортименту, яка проводиться згідно з правилами їх продажу.

    Згідно з Порядком, розміщення пересувних ТС та об’єктів виїзної торгівлі здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради, для отримання якого необхідно подати заяву до Переяслав-Хмельницької міської ради в довільній формі із зазначенням виду діяльності, яку планується здійснювати.
     До заяви слід додати:
а) для суб’єктів господарювання:
      - копію паспорта громадянина України, копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи чи фізичної особи-підприємця або копію виписки чи витяга;
      -  викопіювання з опорного плану міста з бажаним місцем розміщення ТС або об’єкта виїзної торгівлі;
      - копію свідоцтва про сплату єдиного податку з ОДПІ в разі перебування суб’єкта господарювання на спрощеній системі оподаткування;
      - копію довідки про взяття на облік платника податку;
б) для фізичних осіб:
      - копію паспорта громадянина України;
      - копію ідентифікаційного номера.
    Відділ підприємництва та споживчого ринку виконкому Переяслав-Хмельницької міської ради на підставі поданої заяви готує проект рішення щодо надання дозволу на розміщення пересувних ТС чи об’єктів виїзної торгівлі із зазначенням строку на який надається дозвіл та подає його для розгляду на засідання виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради.
    Строк розміщення пересувних ТС та об’єктів виїзної торгівлі не може перевищувати одного року.
    Встановлення пересувних ТС та об’єктів виїзної торгівлі дозволяється на підставі рішення виконкому Переяслав-Хмельницької міської ради після укладення договору про відновлення благоустрою міських територій з відповідними комунальними підприємствами.
    Користування місцями розміщення пересувних ТС та об’єктів виїзної торгівлі є платним. Плата за користування місцями встановлення пересувних ТС та об’єктів виїзної торгівлі проводиться власниками ТС та об’єктів виїзної  за кожен день здійснення підприємницької діяльності на даному місці.
    Розмір плати за користування місцем встановлення пересувної ТС та об’єктів виїзної торгівлі залежить від зовнішніх розмірів їх місця встановлення  і становить  1,00  грн./м2 в день.
    Плата за користування місцем встановлення пересувної ТС та об’єктів виїзної торгівлі  сплачується по договору з КП «Переяслав-Хмельницьке ВУКГ» або ж з Переяслав-Хмельницькою ЖЕК (в залежності від місця розміщення ТС) як плата за відновлення благоустрою міських територій шляхом перерахунку коштів на відповідні рахунки комунальних підприємств.
    Форма договору затверджується виконавчим комітетом Переяслав-Хмельницької міської ради.
    Розміщення пересувних ТС та об’єктів виїзної торгівлі без укладення договору про відновлення благоустрою та без проведення відповідної оплати забороняється.
    У разі, якщо строк розміщення ТС та об’єктів виїзної торгівлі не перевищує шести місяців, оплата проводиться за весь період розміщення. В інших випадках оплата проводиться поквартально, або помісячно.

    Слід зауважити, що, згідно зі ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення, торгівля з рук у невстановлених місцях або без відповідного на те дозволу тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 17 грн. до 119 грн. з конфіскацією предметів торгівлі або без такої. Торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами тягне за собою накладення штрафу від 102 грн. до 255 грн. з конфіскацією предметів торгівлі.

    Окрім того, придбання продовольчих товарів з рук без будь-яких супровідних та підтверджуючих якість документів може призвести до небезпечних захворювань та харчови отруєнь.