Переяслав туристичний


Місто Переяслав-Хмельницький, колишня назва – Переяслав - одне найстаріших міст Київської Русі. Перша літописна згадка про Переяславль датується 907 роком (запис в „Повісті временних літ” у договорі Русі з Візантією, який був укладений після вдалого військового походу князя Олега на Константинополь, де Переяслав згадується одним з найбільших міст Русі - третім після Києва та Чернігова).

З Х - до початку ХІІІ ст. Переяслав був одним з найбільших міст Русі (третім після Києва та Чернігова). З 1054 року — стольним градом Переяславського князівства, простори якого сягали Оки та Дону.
Найвищого розквіту Переяславль Руський досяг за часів князювання Всеволода Ярославовича та його сина Володимира Мономаха. В цей час у місті було започатковане літописання, велося грандіозне кам’яне будівництво, споруджені лікарня, лазня, прокладений водопровід.

Славна історія древнього Переяслава – невід’ємна частина становлення української держави. Саме тут розвивалася українська культура, українська мова, формувалася українська нація.
З літописів і легенд місто Переяслав постає могутнім політичним, економічним і культурним центром Київської Русі, південно-східним форпостом давньоруської держави і стольного града Києва у боротьбі зі степовими ордами кочівників. Свідченням тому постають залишки архітектурних пам'яток на території дитинця та посаду древнього міста, а також оборонної системи «змієвих» валів між річками Переяславщини.

У 1585 році місто одне з перших на лівобережжі отримало Магдебурзьке право та власний герб, що сприяло розвитку його самоврядних засад і економічному зростанню.
У кінці ХVІ - на початку ХVІІ ст. Переяславщина стає ареною великих козацько-селянських повстань, боротьби зі шляхтою.

У ХVІІ-ХVІІІ ст. Переяслав – значний культурно-освітній центр Лівобережної України.
Серед видатних особистостей міста гетьмани Богдан Хмельницький та Іван Мазепа, філософ Григорій Сковорода, поет Тарас Шевченко, який саме тут написав всесвітньо відомий “Заповіт”, поеми “Кавказ” і “Наймичка” та інші відомі твори.

Колись Григорій Сковорода називав Переяславщину своєю матір’ю. Тут він жив, любив цей край. А Тарас Шевченко у листі до свого друга Андрія Козачковського писав з далекого Новопетрівського укріплення: „Мені здається, що і раю кращого на тім світі не буде, як ті Андруші”.
Переяславщину відвідували Микола Гоголь, Михайло Максимович, Максим Горький. Тут народилися відомий єврейський письменник Шолом-Алейхем, український композитор і фольклорист Павло Сениця, видатний архітектор, академік Володимир Заболотний.

Значна частина культурних пам’яток Переяслава піддалася знищенню в роки атеїстичної боротьби ХХ століття та в роки Великої Вітчизняної війни: Покровський собор, Воскресінська церква, Вознесенський монастир та інші.
12 жовтня 1943 року, після звільнення від німецько-фашистських загарбників, місто Переяслав було перейменоване на Переяслав-Хмельницький.

Сучасний Переяслав-Хмельницький – місто обласного значення, районний центр, розташований в лісостеповій зоні на берегах річок Трубежа та Альти неподалік Канівського водосховища. Займає територію 31,52 кв. км, чисельність населення станом на 01.09.2009 складає 28,3 тис. чол. Місто знаходиться на відстані 87 км від м. Києва. Через Переяслав-Хмельницький проходить автомобільний шлях Київ – Дніпропетровськ. За 28 км від міста – залізниця Київ – Полтава – Харків. За 55 км знаходиться міжнародний аеропорт Бориспіль.

Переяслав - це місто-музей. Сучасний Національний історико-етнографічний заповідник „Переяслав” – один з провідних в Україні, унікальний музейний комплекс, у складі якого 24 тематичні музеї, 371 пам’ятка історії та архітектури, більше 170 тис. предметів музейного значення основного фонду, окремі з яких є національною гордістю України.

В центрі міста працюють меморіальні музеї Г.Сковороди, Т.Шевченка, В.Заболотного, Музей-діорама “Битва за Дніпро”, Музей археології, Музей народного одягу Середньої Наддніпрянщини, Музей Кобзарства та інші.
Перлиною музеїв і гордістю переяславців є перший в Україні Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини просто неба, заснований у 1964 році.

Створене ціле музейне містечко, де розміщуються Музей українського рушника, Музей народного сухопутного транспорту, музеї хліба, бджільництва, космосу, поштового зв’язку та інші.

Завдяки створенню музейного комплексу Переяслав-Хмельницький став одним із найвідоміших туристичних центрів України. Щороку музеї НІЕЗ „Переяслав” відвідує близько 300 тис. чоловік.

На території міста розташовані пам’ятки культурної спадщини, серед яких: історії – 21, археології – 27, архітектури та містобудування – 13, монументального мистецтва – 6, пам’яток національного значення – 2.