Інформація про житлові субсидії


Житлова субсидія питання-відповіді

1. Яка ситуація в Київській області, скільки прогнозують сімей, які можуть розраховувати на субсидію з початком опалювального сезону ?

По-перше варто зазначити, що програма надання населенню житлових субсидій діє з 1995 року, але масово населення почало оформлювати субсидії тільки з 2010 року. На даний момент у Київській області субсидії отримує майже 250 тис. осіб і вже приблизно 140 тис. осіб вперше звернулись за її призначенням, тобто на початок опалювального сезону ми матимемо майже 400 тисяч мешканців Київщини, які отримують субсидію від держави.
А враховуючи прогнозоване підвищення тарифів за користування житлово-комунальними послугами, ця цифра буде набагато більша, відтак за державною допомогою може звернутися кожна 5 сім’я області.
Також, хочу звернути увагу наших слухачів на своєчасність оформлення субсидії. І якщо ви маєте бажання отримувати її з початку опалювального сезону, то маєте звернутись із заявою до центру соціального захисту населення не пізніше як протягом двох місяців з початку опалювального періоду. Тож, якщо ви подали необхідні документи у грудні, то матимете перерахунок платіжок за комунальні послуги за два попередні місяці: жовтень та листопад (в заяві необхідно зазначити потребу в отримані субсидії з початку опалювального періоду). Якщо ви звернулись за нарахуванням субсидій протягом неопалювального періоду - субсидія нараховується з того місяця, коли людина подає заяву на її отримання (з місяця звернення).
/(Зазвичай, опалювальний період розпочинається у жовтні (неповний опалювальний місяць) – по квітень (неповний опалювальний місяць)/

2.Як відпрацьована система оформлення субсидій, наскільки спрощена система її оформлення?

У цьому питанні спочатку варто пояснити, що це – житлова субсидія. Вона поділяється на два види: відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, таких як газопостачання, електоропостачання, водопостачання та на придбання скрапленого газу та твердого палива (вугілля, газ у балонах).
Якщо в першому випадку – це певна знижка, яку отримує домогосподарство при сплаті рахунків за житлово-комунальні послуги, то в другому – людина раз на рік отримує гроші готівкою.
Для того, щоб отримати субсидію необхідно подати заповнені заяву та декларацію до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. В деяких випадках подаються додаткові документи. 

- акт обстеження матеріально-побутових умов, якщо за адресою надання житлової субсидії громадяни зареєстровані, але фактично там не проживають;
- чи, наприклад, договір найму (оренди) житла для тих, хто орендує житло;
- довідки, які підтверджують отримання доходів, якщо інформацію про них не можливо отримати із Державної фіскальної служби (отримані аліменти, стипендія, допомога Центру зайнятості та ін.).

Окремо хочу зупинитися на тих змінах в порядку надання субсидій, які затверджені постанвою Кабміну у квітні цього року. (Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2016 № 319 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” )

Щодо призначення субсидій особам, які також мають право на пільги та відповідно користувалися і пільгою, і субсидією, відтепер норму закону змінено. Відтак людина може отримати від держави тільки ту чи іншу соціальну допомогу і якщо користується пільгами, то не має права отримати субсидію і навпаки. З травня місяця відбувся автоматичний перерахунок для усіх громадян такої категорії і за постановою Кабміну їм призначена тільки субсидія. Але якщо людина має бажання замість неї отримувати пільги, то їй необхідно звернутись із відповідною заявою до соціальних служб.
Далі. Стосовно призначення субсидії особам, які орендують житло. Постановою передбачено - якщо людина не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, то вона має право на отримання субсидії.
Не суттєво, але змінилась вимога щодо періоду врахування доходу для призначення субсидії. Відтепер вона розраховується на підставі доходу осіб не за попередні три місяці, а виключно за попередній календарний рік.
При цьому, наразі очікуються зміни, згідно яких для непрацюючих пенсіонерів для обчислення субсидії буде враховуватися дохід за один календарний місяць.

Є зміни і щодо обрахування доходу для призначення субсидії. Відтак для працездатних осіб, які не працюють (тут є виключенням учні, студенти, які проживають з батьками чи іншими членами родини; військовослужбовці строкової служби) в середньомісячний сукупний дохід враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму для працюючих осіб (мін з/п). Раніше такій особі враховували дохід на рівні 1-го прожиткового мінімуму.

Субсидія призначається терміном на 12 місяців з місяця звернення для її отримання. Але варто звернути увагу, що автоматичний перерахунок субсидії відбувається тільки для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а щодо придбання скрапленого газу та твердого палива – то скасовано норму перерахунку такої субсидії без звернення громадян. Відтак для отримання цієї субсидії необхідно звертатися щорічно.

Щодо процедури подання заяви і декларації для призначення субсидії тут є і позитивні напрацювання.
Міністерством соціальної політики України передбачено можливість подання заяви і декларації в електронному вигляді (у тому числі з використанням електронного цифрового підпису). Але у випадку відсутності такого підпису отримані у електронному вигляді заява та декларація мають бути підписані заявником протягом місяця, після чого вони будуть опрацьовані. Якщо заявник не підписав заяву і декларацію в зазначений строк, потрібно подавати документи заново. Але можливість такого оперативного направлення документів дуже зручно, адже звернення громадянина реєструється тією датою, коли воно надійшло до центру соцзахисту.

2. Хто має право на оформлення субсидії?

Усі громадяни України, мають право звернутися за отриманням житлової субсидії (адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу чи твердого палива).
При цьому, розмір самої субсидії (знижки з оплати житлово-комунальних послуг) визначаються в залежності від середньомісячного сукупного доходу членів сім’ї.
Субсидія призначається одному із членів домогосподарства за місцем реєстрації. А тим, хто орендує житло, але там не зареєстрований - на підставі договору найми (оренди) житла.

4. Яка ситуація в селах? Чи мають право на отримання субсидій ті, хто має орендну плату за землю, хто опалює дровами?

Для тих, хто мешкає в сільській місцевості і не забезпечений газопостачанням, електропостачанням чи тепловою енергією, постановою Кабміну передбачена субсидія готівкою на придбання скрапленого газу чи твердого палива, а саме вугілля. І цьогоріч розмір такої субсидії буде становити 200 грн. за 1 балон газу і 2000 грн. за тонну вугілля.
Ті, хто має орендну плату за землю, звичайно, мають право на отримання субсидії, але необхідно обов’язково зазначити відповідний дохід у декларації.

5. Яка відповідальність за надання неправдивих даних?

Зрозуміло, що достовірність усіх даних, які вказані у заяві та декларації субсидіанта перевіряється. Відповідні запити надсилаються до Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду та організацій-надавачів послуг. Якщо будь-яка інформація, надана особою, не відповідає дійсності, чи допущена помилка у заповненні документів, працівники органів соціального захисту населення її уточнюють у телефонному режимі.
Щодо осіб, яким вже призначено субсидію, то є певні особливості. Якщо відбувається будь-яка зміна - чи складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, їх соціального статусу, чи переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, чи купівлю товарів або оплату послуг на суму понад 50 тис.грн. ,то субсидіант зобов’язаний протягом місяця поінформувати про це орган соціального захисту населення шляхом подання відповідних документів.
Тобто, якщо ви прописали ще одну особу у своєму будинку чи квартирі, плануєте встановити газову колонку, то ви маєте про це повідомити.
Якщо субсидіанти не повідомляють про придбання майна (послуги) на суму, що перевищує 50 тис. грн. або ж не зазначають факт продажу, а отже виникнення додаткового доходу, надання субсидії припиняється з місяця купівлі/продажу та сума переплати повертається субсидіантами на рахунок управління соціального захисту населеення. У випадку відмови сплати боргу, він стягується у судовому порядку.
Відповідно особа має право на повторне оформлення субсидії лише після повернення всієї суми надмірно нарахованої субсидії.
Наостанок хочу наголосити – не зволікайте з оформленням субсидії.
Звертайтесь до місцевих управлінь соціального захисту населення - там вам нададуть усю необхідну інформацію. Цілодобово працює урядову гаряча лінія за телефоном 15-45. Також уся інформація щодо оформлення субсидії ви можете отримати на сайтах: www.teplo.gov.ua та www.mlsp.gov.ua
 

ЗМІНИ В ПРИЗНАЧЕННІ ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ

В період коли постійно зростають тарифи на житлово-комунальні послуги актуальним залишається для населення отримання житлових субсидій. Програма субсидій в Україні була започаткована ще в 1994 році. За цей час вона змінювалась щороку, а інколи і до 5 разів на рік. Останні кардинальні зміни відбулись в 2015 році, і було зрозуміло що ці зміни не останні, бо вони не були досконалими. А отже, Уряд зробивши аналіз призначення субсидій з 1 травня зробив чергові зміни до Порядку призначення населенню житлових субсидій, якими передбачається:
• Скасування надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг, в разі отримання домогосподарством житлової субсидії. (Якщо сім’я, в якій є пільговики не бажає отримувати субсидію, а хоче користуватися пільгою, то потрібно звернутись до управління соціального захисту населення з заявою про відмову від субсидії. Якщо сім’я хоче користуватися субсидіями, субсидія продовжується автоматично, пільга на час отримання субсидії не нараховується.)
• Орендарям житла для наступного отримання субсидії потрібно особисто звертатись до управління за продовженням та умовою продовження субсидії є оформлення особових рахунків на орендаря. Субсидія в даному випадку не підлягає автоматичному продовженню.
• Скасовано можливість отримання житлової субсидії на підставі доходів за три місяці, що передують місяцю звернення. Субсидія буде призначатись тільки з врахуванням доходів за попередній календарний рік.
• Збільшено розміри доходів, які враховуються до сукупного доходу для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку:
(1) Для першої групи платників єдиного податку- два прожиткових мінімума (1450грн.*2=2900грн.)
(2) Для другої групи платників єдиного податку- три прожиткових мінімума (1450грн.*3=4350грн.)
(3) Для третьої групи платників єдиного податку- чотири прожиткових мінімума (1450грн.*4=5800грн.)
• Для працездатних осіб, які не працюють, або працюють і середньомісячний дохід яких менший від прожиткового мінімуму (1450грн.) включається дохід на рівні двох розмірів прожиткових мінімумів (1450грн*2=2900грн.)
• Для студентів, які навчаються за денною формою навчання і не отримують стипендії та для осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості і не одержують допомоги по безробіттю включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму (1450грн.)
• Дозволено сплачувати за житлово-комунальні послуги вартість фактично використаної послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (від вартості фактичного нарахування за послугу потрібно відняти розмір субсидії за цю послугу за місяць)
• Сума невикористаної станом на 1 травня суми субсидії повертаються до бюджету. На рахунку абонента, може з невикористаних коштів залишитись тільки сума еквівалентна вартості 100 м.куб. газу.
• Зменшено норми користування газом для індивідуального опалення до 5,5м.куб. за 1 квадратний метр ( було 7 м.куб)
• Зменшено норми користування газом :
1) За наявності газової плити та газового водонагрівача-14м.куб. на особу( було 18 м.куб.);
2) За наявності газової плити та відсутності газового водонагрівача-7,1м.куб. на особу (було 9 м.куб.).
Зміни вступили в дію з 01.05.2016 року.
Відповідно до внесених змін, будуть виконані перерахунки раніше призначених субсидій, про що заявники отримають повідомлення. До того часу, поки повідомлення не надійшли до отримувачів субсидій, заявники можуть сплачувати за житлово-комунальні послуги по квитанціям, які їм щомісячно надсилають комунальні організації.
Додатково та докладніше по всіх питаннях звертатись по телефону 5-18-70.
Ірина Іванюк, заступник начальника управління соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької міської ради

Уряд продовжує спрощувати механізм призначення житлових субсидій
Своєю постановою №475 уряд вніс чергові зміни до спрощеного порядку призначення та надання населенню житлових субсидій.
Перша і, мабуть, головна новація в тому, що в новій формі декларації, який пропонує уряд, людям вже непотрібно зазначати дані про розмір їхніх доходів. Завдяки налагодженій за два місяці роботи нової системи субсидій, управління соціального захисту населення можуть отримати дані про доходи людини безпосередньо в податковій і в Пенсійному фонді. За новою постановою уряду громадяни зазначатимуть у деклараціях лише вид одержаного ними доходу і джерело (установу, підприємство чи організацію),
з якого одержано кошти.
Важливим наслідком нововведення є відмова від штрафних санкцій за допущені громадянами помилки.
Згідно із новою постановою уряду , до сукупного доходу громадян не включатимуться окремі види доходів: благодійна допомога,одноразова допомога від держави та органів місцевої влади ( виплати інвалідам, ветеранам до 5 травня, сім’ям загиблих учасників АТО, матерям-героїням, допомога на поховання), грошове забезпечення військовослужбовців, які беруть участь в АТО, та деякі інші види доходів.
Уряд дозволив призначати субсидію на основі зазначених людиною доходів не за календарний рік, як це було дотепер, а за попередні три місяці, а пенсіонери мають змогу одержати субсидію на підставі врахування їхніх даних за останній місяць. Це значний крок до більшої оперативності у визначенні розміру субсидії на основі фактичних доходів громадян.
Урегульоване питання надання субсидій фізичним особам-підприємцям. Для платників єдиного податку 1 групи встановлено мінімальний дохід, що враховується при обчисленні субсидії, в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних громадян: для 2 і 3 групи –мінімальний дохід установлено в розмірі відповідно двох і трьох прожиткових мінімумів для працездатних громадян.
Ще одна новація – в разі смерті власника житла субсидію можна призначити на одну дієздатну особу, яка зареєстрована в житловому приміщенні.
Управлінням соціального захисту населення надано право, якщо в установлений 5-ти денний термін вони не отримали потрібну інформацію від органів влади, призначати субсидію на ту кількість зареєстрованих осіб, яка зазначена самим громадянином у декларації.
Телефон для довідок: 5-18-70
Начальник управління соціального захисту
Переяслав-Хмельницької міської ради М.В.Гуща
 

Отримання житлових субсидій з травня 2015 року буде відбуватися за спрощеними умовами.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28 лютого 2015 року № 106, якою з 01 травня 2015 року запроваджуються спрощені умови отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема:

Призначення субсидії відбуватиметься на підставі лише двох документів - заяви та декларації (скасовується необхідність надання довідок про доходи, у тому числі й працюючих осіб).
При цьому запроваджуються спрощені форми заяви та декларації про доходи і витрати осіб для звернення за субсидією (форма на 1 аркуші).
Запроваджується принцип призначення субсидії на підставі задекларованих даних заявником.
При цьому перевірка достовірності цих даних здійснюватиметься органами соціального захисту вже після призначення субсидії, шляхом здійснення запитів до відповідних органів, установ та організацій.
Кожне домогосподарство одночасно з рахунком для оплати енергоносіїв у квітні та жовтні 2015 року отримає спрощені форми заяви та декларації для звернення за призначенням субсидії.
Підприємства, що надають послуги з газопостачання, електропостачання та централізованого опалення мають забезпечити виготовлення бланків Заяви та Декларації і доставку їх до споживачів разом з рахунками на оплату послуг.
Скасовуються всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій крім здійснення одноразової дорого вартісної покупки (на суму понад 50 тис. гривень):
наявність у власності двох житлових приміщень;
наявність у власності двох автомобілів;
наявність у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні;
здача в найм житлового приміщення;
здійснення покупки товарів, робіт та послуг (у тому числі оплата медичних послуг та навчання) на суму понад 10 прожиткових мінімумів;
Запроваджується надання субсидії на
12 місяців, а не опалювальний період як раніше.
Встановлюється автоматичний принцип надання субсидії на новий період (скасовується необхідність повторного звернення до органу соціального захисту населення для призначення субсидії на новий період у разі відсутності змін).
Для сімей, які сьогодні одержують субсидії (в опалювальний період 2014-2015 років) передбачається автоматичне призначення субсидій на новий термін без необхідності надання нового пакету документів та звернення до органів соціального захисту населення (крім тих, кому субсидія надавалась за рішенням комісії міської ради, або в складі сім’ї яких є особи, які зареєстровані, але фактично не проживають за вказаною адресою).
Надається право на оформлення субсидій особам, які не зареєстровані у житловому приміщенні, але орендують житло і оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору найму (оренди) житла.
Підвищено відповідальність заявників за повноту та достовірність наданих для призначення субсидій даних. В разі подання у неповному обсязі, або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, особі може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі особа, якій призначено житлову субсидію, зобов’язана повернути надміру перераховану суму житлової субсидії у подвійному розмірі.
Для жителів міста з питаннями по призначенню житлових субсидій звертатись до управління соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької міської ради по вул.Сковороди,62, телефон для довідок 5-18-70.

Ірина Іванюк,
заступник начальника управління соціального
захисту населення Переяслав-Хмельницької міської ради

 

 

Причіплений файлРозмір
1 Додаток 1 ЗАЯВА.doc40.5 КБ
3 ПАМ'ЯТКА нове у субсидії.doc34.5 КБ
Бланк нової декларації.docx15.83 КБ
Інформаційна довідка пост._752.doc46 КБ
Методичні рекомендації_752.doc50 КБ