Пенсіонерам


ЗМІНИ В ОПОДАТКУВАННІ ПЕНСІЙ З 1 ЛИПНЯ 2016 РОКУ 

      02.06.2016 Верховною Радою України прийнято Закон України № 1411-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій», який набрав чинності з 01.07.2016. До об’єкту оподаткування, яким є частина суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, що перевищує з 1 липня 2016 року суму 10740,00 грн., застосовується ставка податку 18 відсотків, військового збору  - 1,5 відсотки.

         Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

       Водночас для працюючих пенсіонерів зберігається особливий порядок виплати пенсій.

А саме, пенсії, які перевищують 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, або 1695 грн., виплачуються у розмірі 85%, але в будь-якому випадку не менше ніж півтора розміри прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб (з 1 травня поточного року – не менше 1695 гривень). Дані обмеження не застосовуються для інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

________________________________________________________________________________

 

Щодо оподаткування пенсій

 

              1 липня 2016 року набуває чинності Закон України від 02.06.2016 р. №1411-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій».

               Згідно з Законом з липня поточного року не оподатковуватимуться суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року. На сьогодні це 10 740 грн.

         Пенсії, які перевищують 10 740 грн, у частині такого перевищення обкладаються податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5%.

          Наприклад, для пенсії, яка складає на місяць 15 000,00 грн., базою оподаткування є 4 260,00 грн.(15 000,00-10 740,00), до якої застосовується ставка ПДФО 18% та ставка військового збору 1,5 %.

         Після утримання суми ПДФО (18% від 4 260,00 грн.) та суми військового збору (1,5% від 4 260,00 грн.) сума пенсії до виплати пенсіонеру з липня 2016р. становитиме 14 169,30 грн. (15 000 грн. -766,80 грн. –        63,90 грн.).

 

         Натомість це не стосується пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"

______________________________________________________________________________

ВЧАСНЕ НАДХОДЖЕННЯ КОШТІВ ДО ПЕНСІОНЕРІВ НА КОНТРОЛІ

 

 З метою пошуку нових методів надання послуг пенсіонерам щодо своєчасності  виплати пенсій та допомог, в Переяслав – Хмельницькому об’єднаному  управлінні Пенсійного фонду України запроваджено системне опитування серед  пенсіонерів щодо своєчасної доставки належних сум пенсій національним оператором поштового зв’язку.

Працівники управління проводять опитування пенсіонерів під час  виїзних прийомів, проведення планових перевірок  поштових відділень  та осіб, що звертаються до відділу з  обслуговування громадян.

Так, 20 травня 2016 року відповідальними за опитування в населених пунктах Дем’янці та Мазінки Губар О.Л. та Коваленко Л.Г. з відома сільських голів  Мамітька М.В. та Лещенко Р.П.,  за участі представників сільських рад провели опитування пенсіонерів, термін виплати пенсій яких 16-19 травня. Було опитано 38 пенсіонерів, порушень не виявлено. Всі опитані пенсіонери задоволені роботою листоноші та спеціалістів управління Пенсійного фонду.

Аналіз проведеного заходу свідчить, що виплата пенсій пенсіонерам Переяслав – Хмельницького району розпочата вчасно і виплачується згідно графіків.

 

 

 

 

ВЧАСНЕ НАДХОДЖЕННЯ КОШТІВ ДО ПЕНСІОНЕРІВ НА КОНТРОЛІ 

З метою пошуку нових методів надання послуг пенсіонерам щодо своєчасності виплати пенсій та допомог, в Переяслав – Хмельницькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України запроваджено системне опитування серед пенсіонерів щодо своєчасної доставки належних сум пенсій національним оператором поштового зв’язку.
Працівники управління проводять опитування пенсіонерів під час виїзних прийомів, проведення планових перевірок поштових відділень та осіб, що звертаються до відділу з обслуговування громадян.
Так, 20 травня 2016 року відповідальними за опитування в населених пунктах Дем’янці та Мазінки Губар О.Л. та Коваленко Л.Г. з відома сільських голів Мамітька М.В. та Лещенко Р.П., за участі представників сільських рад провели опитування пенсіонерів, термін виплати пенсій яких 16-19 травня. Було опитано 38 пенсіонерів, порушень не виявлено. Всі опитані пенсіонери задоволені роботою листоноші та спеціалістів управління Пенсійного фонду.
Аналіз проведеного заходу свідчить, що виплата пенсій пенсіонерам Переяслав – Хмельницького району розпочата вчасно і виплачується згідно графіків.

 

 

ВРАХУВАННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ДЛЯ ОБЧИСЛЕННЯ ПЕНСІЇ ЗА 60 КАЛЕНДАРНИХ МІСЯЦІВ

15 квітня 2016 року набули чинності зміни до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії.
З 15.04.2016 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Тобто за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, пенсія може обчислюватися в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року.
При цьому вказані у довідці суми заробітної плати обов’язково повинні бути підтверджені первинними документами.
Перерахунки проводяться за письмовими зверненнями пенсіонерів на підставі наданих документів.


 

 

Право виходу на пенсію за віком

Діючим законодавством передбачено, що право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли віку 60 років та мають страхового стажу не менше 15 років.
При цьому, до досягнення віку 60 років право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Що робити, коли стажу не вистачає? Таке запитання задають люди, страховий стаж в яких не досягає мінімально необхідного. Вихід є – підписати договір про добровільну участь. Договором може бути передбачена одноразова сплата особою страхових внесків за попередні періоди, коли вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.
Інше питання, яке цікавить майбутніх пенсіонерів – чи потрібна трудова книжка для нарахування пенсії, нібито всі дані про стаж і так є в органах Пенсійного фонду.
Це не зовсім вірно. Основним документом, що підтверджує трудову діяльність людини до 2004 року, є трудова книжка.
Поняття страхового стажу введено з 01.01.2004. Саме з цього часу період роботи зараховується до страхового стажу лише за умови сплати мінімальних страхових внесків.
Інформація про трудову діяльність людини з 01.01.2004 є в органах Пенсійного фонду. Якщо ж в базі даних системи персоніфікованого обліку відсутні відомості про сплату страхових внесків, відповідні місяці не зараховуються до страхового стажу або зараховуються лише дні, визначені пропорційно до суми сплачених страхових внесків
 

НОВА СИСТЕМА ОБСЛУГОВУВАННЯ ГРОМАДЯН

У 2016 році в управлінні Пенсійного фонду України в м. Переяславі – Хмельницькому та Переяслав – Хмельницькому районі запроваджується централізована система обслуговування громадян з призначення та виплати пенсій, метою якої є чіткий порядок в ході прийому та обслуговування громадян, забезпечення реалізації права громадян на звернення, надання послуг з додержанням вимог законодавства за принципом прозорості, відкритості та зрозумілих дій.
Пенсіонер самостійно за бажанням обирає орган Пенсійного фонду України, до якого звертається за призначенням пенсії. При цьому рішення про призначення пенсії приймається тим органом, на території обслуговування якого пенсіонер проживає (зареєстрований).
На основі сканованих документів формується електронна пенсійна справа, що дасть змогу скоротити процедуру призначення пенсійних виплат.
 

Які документи потрібно подавати до Пенсійного фонду,
щоб мати право на надбавки чи підвищення до пенсії

Документи, необхідні для встановлення надбавок та підвищень до пенсії, зазначені у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду від 25.11.2005 року № 22-1 (зі змінами).
Для призначення підвищень до пенсії учасникам війни, учасникам бойових дій та інвалідам війни, необхідно надати до органів Пенсійного фонду України посвідчення про надання такого статусу.
Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», подають посвідчення члена сім’ї загиблого військовослужбовця.
За документ, який засвідчує, що особу визнано реабілітованою, приймають завірену у визначеному порядку копію посвідчення реабілітованого. Особи, реабілітовані згідно зі ст. 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», подають довідки органів внутрішніх справ, видані на підставі наявних у них відповідних документів, а за відсутності таких документів – довідки районних комісій з поновлення прав реабілітованих, видані на підставі встановленого факту переселення.
За документ, що підтверджує статус почесного донора України чи СРСР, надається завірена у визначеному порядку копія посвідчення.
Для призначення надбавки до пенсії на утриманця чи щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи потрібно подати документ, який засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї. Такими документами є: довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, чи довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою). У разі неможливості надання таких документів, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюють у судовому порядку. Окрім цього, для призначення до пенсії щомісячної компенсації (незалежно від виду самої пенсії) пенсіонер має подати експертний висновок щодо встановлення причинного зв’язку смерті годувальника з роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Для призначення надбавки на догляд надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про потребу пенсіонера в постійному сторонньому догляді.
Деякі надбавки до пенсії встановлюються лише в тому випадку, коли пенсіонер не працює. Тож цей факт потрібно документально підтвердити.
Документами, які підтверджують, що особа не працює є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, які надає відділ персоніфікованого обліку, відомості щодо відсутності інформації про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця за даними, наявними в органі, що призначає пенсію.
 

НОВИЙ РОЗМІР ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ
 
            Пенсійний фонд перерахував пенсії у зв’язку з підвищенням соціальних гарантій.
Згідно із Законом від 17.09.2015 року № 704-VІІІ, передбачено збільшення з 1 вересня розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1074 грн. У зв’язку з цим відбувається перерахунок складових пенсійної виплати, котрі визначають від розміру прожиткового мінімуму.
            Зокрема, перерахунку підлягають:
  • мінімальний розмір пенсії й доплата за понаднормативний стаж;
  • мінімальні пенсійні виплати, державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни, підвищення ветеранам війни, підвищення жертвам нацистських переслідувань, пенсії за особливі заслуги перед Україною.
            Перерахунок не вимагає додаткового звернення пенсіонерів в органи Пенсійного фонду, крім випадків повідомлення про працевлаштування або звільнення з роботи
 
Найменування виплати
Розмір, грн.
Мінімальна пенсійна виплата (відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»)
1074,00
Мінімальна пенсійна виплата інвалідам війни та учасникам бойових дій
Інвалідам І групи
3060,90
Інвалідам ІІ групи
2738,70
Інвалідам ІІІ групи
2416,50
Учасникам бойових дій
1772,10
Державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни, передбачена в Законі України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам»
Інвалідам війни І групи підгрупи А
1074,00
Інвалідам війни І групи підгрупи Б
537,00
Інвалідам війни ІІ групи
268,50
Інвалідам війни ІІІ групи
161,10
Підвищення, передбачені в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Інвалідам війни І групи
537,00
Інвалідам війни ІІ групи
429,60
Інвалідам війни ІІІ групи
322,20
Учасникам бойових дій
268,50
Учасникам війни
161,10
Учасникам війни, нагородженим медаллю
214,80
Підвищення, передбачені Законом України «Про жертви нацистських переслідувань»
Неповнолітнім в’язням
268,50
Неповнолітнім в’язням – інвалідам І групи
537,00
Неповнолітнім в’язням – інвалідам ІІ групи
429,60
Неповнолітнім в’язням – інвалідам ІІІ групи
322,20
Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання
161,10
Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання, нагородженим медаллю
214,80
Мінімальна пенсійна виплата інвалідам ЧАЕС
Інвалідам війни І групи
3060,90
Інвалідам війни ІІ групи
2738,70
Інвалідам війни ІІІ групи
2416,50

 

 

ВИПЛАТА ПЕНСІЇ ЗА ДОВІРЕНІСТЮ

Відповідно до п.1 ст. 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Частиною 2 ст. 47 вище зазначеного Закону передбачено, що пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
У пункті 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 р. № 1566/11846 передбачено, зокрема, що заява про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником (опікуном, піклувальником) до регіонального управління Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Отже, без подання заяви про продовження виплати пенсії за довіреністю пенсіонер має право одержувати пенсію за довіреністю протягом дванадцяти місяців від першої виплати пенсії за довіреністю. Подальша виплата пенсії за довіреністю можлива за умови особистого подання пенсіонером такої заяви до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації).
 

ПАМ’ЯТКА ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ТА ЧЛЕНАМ ЇХ СІМЕЙ

Демобілізовані військовослужбовці, які брали участь в антитерористичній операції та отримали групу інвалідності, мають право на призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсія по інвалідності за нормами цього Закону призначається в таких розмірах:
а) інвалідам війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця;
б) іншим інвалідам I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця.
Для оформлення документів для призначення пенсії по інвалідності необхідно звернутись до районного військового комісаріату за місцем проживання. Ті особи, які були призвані по мобілізації міністерствами та іншими органами (крім підрозділів Міністерства оборони України), звертаються до уповноважених структурних підрозділів відповідних міністерств та інших органів.
Для призначення пенсії по інвалідності необхідно надати:
1. Грошовий атестат.
2. Довідку про додаткові види грошового забезпечення.
3. Наказ про виключення зі списків особового складу військової частини (звільнення).
4. Довідку з військкомату, що особа була призвана по мобілізації та з якого часу.
5. Довідку МСЕК про встановлення групи інвалідності.
6. Копію паспорта, ідентифікаційного коду.
7. Довідку про відкриття рахунку відкритого у відділенні АТ «Ощадбанк» в Київській області.
8. Заяву.
Члени сімей, військовослужбовців, які загинули під час проведення АТО, мають право на призначення пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
До членів сімей загиблих відносяться:
- діти до 18 років, або старші, якщо вони є інвалідами до досягнення 18 років;
- батьки - не раніше як за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого законодавством, або якщо вони є інвалідами;
- дружина (чоловік) - не раніше як за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого законодавством, або якщо вони є інвалідами.
Пенсія у разі втрати годувальника призначається у таких розмірах:
70 процентів грошового забезпечення загиблого годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї;
90 процентів грошового забезпечення загиблого годувальника на двох і більше членів сім'ї, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника з 1 січня 2015 року складає 1898 грн., - два прожиткові мінімуми, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Один прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, станом на січень 2015 року становить 949 грн.
Для оформлення документів на призначення пенсії по втраті годувальника необхідно звернутись до районного військового комісаріату за місцем проживання. Ті особи, які були призвані по мобілізації міністерствами та іншими органами (крім підрозділів Міністерства оборони України), звертаються до уповноважених структурних підрозділів відповідних міністерств та інших органів.
При собі необхідно мати наступні документи:
1. Грошовий атестат.
2. Довідку про додаткові види грошового забезпечення.
3. Наказ про виключення зі списків особового складу військової частини (звільнення з військової служби).
4. Довідку з військкомату що особа була призвана по мобілізації та з якого часу.
5. Копію паспорта, ідентифікаційного коду.
6. Копію свідоцтва про смерть.
7. Копію свідоцтва про народження.
8. Копію свідоцтва про шлюб.
9. Довідку про навчання (в разі призначення пенсії дитині).
10. Довідку про відкриття рахунку відкритого у відділенні АТ «Ощадбанк» в Київській області.
11. Заяву.
 

У зв’язку з оформленням субсидій на оплату комунальних послуг в 2015 році, потребуючим потрібно надавати декларацію про свої доходи та видатки за попередній календарний рік до управління соціального захисту населення.
Пенсіонерам для подання достовірних даних про розмір пенсії за 2014 рік слід звертатися до управління Пенсійного фонду України в м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі або зателефонувати за номером «гарячої» лінії управління 5-38-20.
Довідка надається пенсіонеру особисто при пред’явленні документа, що посвідчує особу (паспорт, пенсійне посвідчення, водійське посвідчення, ідентифікаційний код та інше), в громадській приймальні ( каб. № 3).
У телефонному режимі інформацію можна отримати при наданні персональних даних (номер та серія паспорту, ідентифікаційний код), за якими спеціаліст управління може ідентифікувати особу, яка звертається за відповідною інформацією.
 

ЗАВДАННЯ ЗАПРОВАДЖЕННЯ НАКОПИЧУВАЛЬНОЇ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ

• розвантаження солідарної системи;
• формування індивідуальних накопичень громадян;
• залучення інвестиційного ресурсу накопичувальної системи на розбудову національної економіки; (загальна вартість пенсійних активів у країнах з найбільшими пенсійними ринками - $36,12 трлн. Загальна вартість пенсійних активів у Словаччині - 6,3 млрд. євро; у Польщі – 71 млрд. євро)
• розвиток національного фондового ринку.

 

ПАРАМЕТРИ ЗАПРОВАДЖЕННЯ НАКОПИЧУВАЛЬНОЇ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ

Запроваджується з 1 січня 2017 року.
Обов'язкові внески для осіб до 35 річного віку, добровільні – 36-55
річного віку.
Ставка внеску: від 2 відсотків в 2017 році, яка кожного наступного року збільшується на 1 відсоток, до досягнення 7 відсотків у 2022 році і подальшої сплати у зазначеному розмірі.

 

МЕХАНІЗМ УПРАВЛІННЯ НАКОПИЧУВАЛЬНОЇ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ

ДЕРЖАВА –
- Гарантує контроль та безпеку збереження коштів накопичувальної системи.
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД -
- створює Накопичувальний пенсійний фонд;
- забезпечує роботу Ради Накопичувального фонду, склад якої формується КМУ;
- здійснює адміністрування накопичувальної пенсійної системи.
КОМПАНІЇ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ –
- залучаються Радою Накопичувального фонду за конкурсом та мають відповідати, визначеним законом жорстким вимогам;
- управляють залученими коштами відповідно до затверджених Радою Накопичувального фонду основних напрямків інвестиційної діяльності Накопичувального фонду.
ЗБЕРІГАЧ -
Контролює здійснення інвестиційної діяльності компаніями з управління активами.
 

ПЕНСІЇ ПРАЦЮЮЧИХ ПЕНСІОНЕРІВ

З 1 квітня 2015 року запроваджено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам.
Виплата пенсії пенсіонерам, що працюють, обмежується 85 відсотками від призначеної пенсії, але це стосується лише тих осіб, у яких пенсія перевищує 1423,80 грн.
Жодним обмеженням не підлягають пенсії інвалідів 1 та П груп, інвалідів війни, учасників бойових дій та антитерористичної операції і членів їх сімей.
Розрахунки нових розмірів виплат проведено автоматично на основі даних, що містяться в пенсійних справах.
Виплату пенсій працюючим пенсіонерам, крім інвалідів 1 та П груп, інвалідів війни, учасників бойових дій та членів їх сімей, у період роботи на посадах, які дають право на призначення спеціальних пенсій, з 1 квітня по 31 грудня 2015 року призупинено. Обмежено виплату пенсій пенсіонерам, які вчасно не повідомили про своє звільнення з роботи.
Тому просимо пенсіонерів своєчасно повідомляти управління Пенсійного фонду України в м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі про звільнення або працевлаштування з метою уникнення недоплати або переплати пенсії. Таким пенсіонерам буде відновлено виплату пенсії з доплатою за попередні місяці.


Заступник начальника управління Любов Лаврик
 

ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРИ ВИСЛУЗІ РОКІВ

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» внесені зміни щодо призначення пенсій за вислугу років.
З 01.04.2015 року право на таку пенсію мають:
- робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах – за списком професій і посад, що затверджується в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;
- працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних , пошукових, топографо – геодезичних, геофізичних, гідрографічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах. При цьому період роботи безпосередньо в польових умовах протягом півроку або більше півроку зараховується за рік роботи, менше півроку – за фактичною тривалістю;
- робітники, майстри, безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, за списком професій, посад і виробництв, що затверджується в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;
після досягнення 55 років і стажі роботи:
- для чоловіків – не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- для жінок – не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи 30 років у чоловіків та 25 років у жінок, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
До досягнення віку 55 років право на пенсію за вислугу років мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку:
50 років – по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 міс. – з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
Працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення мають право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України станом на 1 квітня 2015 року – не менше 25 років та після цієї дати:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців
Однак ця норма не стосується людей, які на 1 квітня цього року вже мають стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років - 25 років. Наприклад, вчитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь – який час після звільнення з роботи скористатися своїм правом отримати пенсію за вислугу років.
 

ПЕНСІЇ НА ПІЛЬГОВИХ УМОВАХ

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 квітня 2015 року внесені зміни щодо призначення пенсій за віком на пільгових умовах.
На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
1. Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку 50 років право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи 25 років у чоловіків і 20 років у жінок, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, чоловіки - 10 років, жінки – 7 років 6 місяців, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку від 60 років:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

2. Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку 55 років право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності стажу роботи 30 років у чоловіків і 25 років у жінок, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, чоловіки 12 років 6 місяців, жінки – 10 років, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку від 60 років:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

3. Трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи 30 років, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

4. Жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку 55 років, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
 

ВИПЛАТА ПЕНСІЙ ПРАЦЮЮЧИМ ПЕНСІОНЕРАМ

 

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 – VІІІ від 02.03.2015 року тимчасово встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам з 1 квітня  по 31 грудня 2015 року:

1. Незалежно від факту роботи та посади, на якій працюють пенсіонери, призначена пенсія (незалежно від її виду та Закону, згідно з яким призначена) виплачується в повному обсязі інвалідам І та ІІ груп, інвалідам війни ІІІ групи та учасникам бойових дій, особам, на яких поширюється чинність пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сімей загиблих, померлих військовослужбовців).

2. Не виплачуються пенсії (крім тих, хто має право на виплату  пенсії в повному обсязі), призначені згідно законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій та статус суддів", "Про судову експертизу", “Про Національний банк України", “Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про статус народного депутата України", "Про дипломатичну службу", "Про Кабінет Міністрів України", “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Положення про помічника – консультанта народного депутата, Митного кодексу України в період роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів".

3. Виплата пенсій пенсіонерам, які працюють на інших посадах/роботах (крім тих, хто має право на виплату пенсії в повному обсязі, та яким пенсії призначені згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"), здійснюється у розмірі 85 відсотків призначеного розміру пенсії, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних.

4. Пенсії, призначені згідно Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії згідно законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», “Про наукову і науково-технічну діяльність” (крім тих, хто має право на виплату  пенсії в повному обсязі) виплачуються у розмірі 85 відсотків від розміру пенсії, яка призначена відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а в період роботи на інших посадах/роботах – 85 відсотків призначеної наукової пенсії.

З 1 січня 2016 року пенсії, призначені по спецзаконах, виплачуватимуться у розмірі, обчисленому відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

 Порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати її призначення.

 

Після звільнення з роботи виплата пенсії, яка була призначена, поновлюється.

ДО УВАГИ ОДЕРЖУВАЧІВ ПЕНСІЙ ЧЕРЕЗ
ПАТ «БАНК «КИЇВСЬКА РУСЬ»

Відповідно до постанови правління Національного банку України від 19.03.2015 №190 ПАТ «Банк «Київська «Русь» віднесено до категорії неплатоспроможних.
Пенсіонерам, у яких термін виплати пенсій з 21 по 25 березня , необхідно звернутись до управління Пенсійного фонду за адресою:
м. Переяслав-Хмельницький
вул. Богдана Хмельницького, 28
каб. № 3
Довідково повідомляємо: 21 та 22 березня управління працює з 9 до 13 год.
 

ЩОДО ТИМЧАСОВОГО ОБМЕЖЕННЯ ПЕНСІЙ ПРАЦЮЮЧИМ ПЕНСІОНЕРАМ

Президентом України 10.03.2015 підписано Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VIII, який набирає чинності з 1 квітня 2015 року.
Законом встановлено наступне:
- поступове підвищення пенсійного віку на 5 років для жінок, яким призначаються пенсії за віком на пільгових умовах і пенсії за вислугу років;
- збільшення страхового стажу, необхідного для призначення вище вказаних пенсій і для чоловіків і для жінок на 5 років. Крім того, для окремих категорій на 5 років збільшуються вимоги щодо необхідного стажу вислуги років;
- провести перерахунок пенсій у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, незалежно від факту роботи пенсіонера. Відповідно до запропонованих змін необхідно буде провести перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам з 1 грудня 2015 року.
Законом не обмежено пенсії для працюючих чорнобильців, працівників металургійної і хімічної промисловості, державних органів, органів місцевого самоврядування тощо), які є: інвалідами I та II групи; інвалідами війни III групи; учасниками бойових бій, у тому числі учасниками АТО; членами сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій.
Водночас документ обмежує пенсії працюючим суддям, як і державним службовцям, зокрема, встановлено, що максимальний розмір пенсії для суддів становить 10 мінімальних пенсій за віком. Наприклад, змінами до Закону про судоустрій передбачається, що особам, на яких поширюється чинність цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання, або право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законами про прокуратуру, про статус народного депутата, про державну службу, щомісячне довічне грошове утримання та пенсії, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах щомісячне довічне грошове утримання виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи щомісячне довічне грошове утримання виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону.
При цьому обмеження щодо виплати пенсій не застосовується на особливий період до осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
 

Оподаткування пенсійних виплат
Податок з доходів фізичних осіб (ПДФО)
З 1.01.2015 року змінився порядок оподаткування пенсії ПДФО (п. п. 164.2.19 Податкового кодексу). Тепер, якщо сума пенсії (включаючи суму індексації, доплат, підвищень та ін.) або щомісячного довічного грошового утримання перевищить три мінімальні заробітні плати, установленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році -3 654 грн. (1 218 грн. х 3)), сума перевищення підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 15 %, в разі якщо вона не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 01 січня звітного року (у 2015 році 1218,00*10=12180,00) та застосовується ставка 20 відсотків для суми, що перевищує 10 мінімальних заробітних плат.
Військовий збір
З 01.01.2015 року змінено об'єкт оподаткування військовим збором (п. п. 1.2 п. 161 підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу). Якщо раніше об'єктом були в основному зарплатні доходи та винагороди за цивільно-правовими договорами, то тепер військовий збір утримуватиметься з усіх доходів, які підлягають обкладенню ПДФО (тобто визначені ст. 163 Податкового кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 % бази оподаткування.
Наведемо приклади:
- розмір пенсії 5000,00 грн., базою оподаткування є 1346,00 грн., до якої застосовується ставка 15%, розмір податку – 201,90грн., військовий збір – 1,5%, розмір утриманого збору – 20,19грн. (1346,00грн. х 1,5%), до виплати пенсіонеру 5000,00грн. – 201,90грн. – 20,19грн. = 4777,91 грн.
- розмір пенсії 18000,00 грн., базою оподаткування є 14346,00 грн., з якої до 12180,00грн застосовується ставка 15%, розмір податку – 1827,00 грн., до 2166,00грн. (14346,00грн. – 12180,00) застосовується ставка 20%, розмір податку – 433,20грн., загальний розмір утриманого податку складає 2260,20грн., військовий збір – 1,5%, розмір утриманого збору – 215,19грн. (14346,00грн. х 1,5%), до виплати пенсіонеру 18000,00грн. – 2260,20грн. – 215,19грн. = 15524,61 грн.
Оподаткування пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України в автоматичному режимі. Пенсіонерові не потрібно звертатися з цих питань до податкової інспекції чи управління ПФУ.
Ніна Боліла,
начальник відділу з виплати пенсій

Вчасне надходження коштів до пенсіонерів на контролі

 З метою пошуку нових методів надання послуг пенсіонерам щодо своєчасності виплати пенсій та допомог, в управлінні Пенсійного фонду України в м. Переяславі – Хмельницькому та Переяслав – Хмельницькому районі з березня поточного року запроваджено щоденне системне опитування пенсіонерів щодо своєчасної доставки їм пенсій.
Працівники управління проводять опитування пенсіонерів під час спільних виїзних прийомів з керівництвом Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації, проведення планових перевірок поштових відділень та осіб, що звертаються до відділу з обслуговування та розгляду звернень громадян.
Щотижнево проводиться опитування понад 15 пенсіонерів міста та району. Про виявлені недоліки інформується керівництво управління.

За детальною інформацією щодо виплати пенсій та допомог звертатись за телефоном «гарячої» лінії 5-38-20.
 

Пам’ятка особам, які тимчасово переїхали з Донецької та Луганської областей до Київської області.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (із змінами), при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці, для переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, особа надає відповідну заяву.
Для переведення виплати пенсії за новим місцем проживання особи, які звертаються за переведенням пенсійної справи, подають до управління ПФУ в м. Переяславі – Хмельницькому та Переяслав – Хмельницькому районі заяву та паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України), ідентифікаційний номер та пенсійне посвідчення (за наявності). Документи для підтвердження фактичного місця проживання не вимагаються, взяття на облік здійснюється за адресою, вказаною у заяві.
Виплата пенсії проводиться за спрощеним порядком на підставі електронної пенсійної справи, враховуючи останній місяць нарахування пенсії за попереднім місцем проживання. Виплата пенсії за період до місяця взяття на облік проводиться після надходження атестату про фактичну виплату пенсії з управління Пенсійного фонду України за попереднім місцем отримання пенсії.
Перша виплата пенсій здійснюється за новим місцем проживання (перебування) за додатковими відомостями (разовим дорученням).


Любов Лаврик,
заступник начальника управління
 

Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України
з питань пенсійного забезпечення.

З 24 квітня 2014 року постановою Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014 року внесено зміни до постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій». Установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні знання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь – які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачується у таких розмірах:
1. Особам, що належать до категорії 1:
з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
інвалідам І групи – 474,5 грн.;
інвалідам ІІ групи – 379,6 грн.;
інвалідам ІІІ групи – 284,7 грн.
для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
інвалідам І групи – 341,64 грн.;
інвалідам ІІ групи – 227,76 грн.;
інвалідам ІІІ групи – 170,82 грн.
2. Особам, що належать до категорії 2-4:
особам, що належать до категорії 2 – 170,82 грн.;
особам, що належать до категорії 3 – 113,88 грн.;
особам, що належать до категорії 4 – 56,94 грн.;
3. Дітям – інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 170,82 грн.
Щомісячна компенсація за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні у розмірі 113,88 грн.
Члени сімей осіб, зазначених у п. 1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружились вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 398,58 грн.
Дружинам померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 113,88 грн.
Дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проводиться в розмірі 66,43 грн.
Такі розміри додаткових пенсій, підвищень вже виплачуються з 01.12.2013 року.
Особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», «Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення проводиться за їх вибором за однією з підстав.

 

Пенсійне забезпечення осіб за Угодою між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення

Із 1 січня 2014 року набув чинності ще один міжнародний договір, який регулюватиме взаємні відносини між Україною та Польщею у сфері соціального забезпечення – Угода між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення.
Угода базується на пропорційному принципі, за яким право на пенсію визначають виходячи із сумарного стажу, набутого на території обох сторін і кожна держава при цьому зобов’язується призначати і виплачувати пенсію за стаж, набутий на її території.
Відповідно до Угоди виплата пенсій та допомоги на поховання здійснюватиметься безпосередньо правомочними особами, які проживають на території іншої Договірної Сторони у національній валюті своєї держави, а в разі відсутності конвертації цієї валюти – в іншій вільноконвертованій валюті.
Українська сторона здійснюватиме переказ зазначених виплат у Польщу на особисті банківські рахунки осіб у євро.
Для співпраці під час реалізації положень Угоди між Пенсійним фондом України та Установою соціального страхування Республіки Польща розроблено бланки двомовних формулярів зв’язку щодо пенсійного забезпечення.

 


Любов Лаврик,
заступник начальника управління
 

Зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги
перед Україною»


З 1 січня 2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» щодо призначення пенсії батькам,які виховали п"ятеро і більше дітей.
Пункт 8 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» викладено в такій редакції :
«8) матерям, які народили п"ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.»
Для порушення клопотання про призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною таким батькам необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України за місцем одержання пенсії з такими документами :
- заявою;
- копією паспорта;
- свідоцтвами про народження всіх дітей;
- документами, що підтверджують факт смерті матері або позбавлення її батьківських прав.


Звернення за допомогою на поховання

Виплата допомоги на поховання відповідно до ЗУ ’’Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ’’. Закон, Верховна Рада України N 1058-IV, 09.07.2003
Стаття 53. Розмір допомоги на поховання пенсіонера
У разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Порядок подачі документів до управління ПФУ за виплатою допомоги на поховання.
Особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 16 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 N 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за N 691/15382).
У разі реєстрації смерті компетентними органами іноземної держави, законодавством яких не передбачена видача зазначених довідок, замість довідки про смерть надається свідоцтво про смерть або інший документ, легалізовані в консульській установі.
Допомога на поховання виплачується у розмірі, визначеному чинним законодавством України.
Допомога на поховання не виплачується у разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).


Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.02.2012 року № 4-3, наказу Головного управління ПФУ в Київській області від 01.03.12 року № 44 для удосконалення прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду, в управлінні ПФУ в м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі з вересня 2012 року функціонує громадська приймальня по обслуговуванню громадян за принципом «єдиного вікна».
Такий вид прийому запроваджено з метою спрощення процедур отримання послуг в органах ПФУ, скорочення строків надання послуг, підвищення комфортності отримання одержувачами послуг, якості надання послуг.
Основними завданнями підрозділу з обслуговування громадян є:
- підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо забезпечення прав громадян на звернення;
- надання методичної та консультаційної допомоги з питань дотримання законодавства про пенсійне забезпечення;
- участь в інформаційному забезпеченні заходів з реалізації державної політики щодо питань пенсійного забезпечення.
Робочі місця працівників, які обслуговують громадян, створені за принципом відкритості та прозорості. Необхідна інформація щодо пенсійного законодавства розміщена на стендах та інформаційному кіоску.

На фото: особистий прийом у начальника управління;
прийом громадян за принципом «єдиного вікна» проводять спеціалісти відділу призначення та виплати пенсій.


 ПЕРЕРАХУНКИ ПЕНСІЙ ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ УКРАЇНИ" З 01.12.2012 РОКУ

Мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначається виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і з 01.12.2012 року становить 884,00 грн.
Перерахунок пенсій проводився шляхом перерахунку мінімальних розмірів пенсій, надбавок, додаткових пенсій, підвищень.
Мінімальний розмір пенсії за віком, яка призначена до 01.10.2011 року, за наявності у чоловіків 25, у жінок – 20 років страхового стажу, а мінімальний розмір пенсії за віком, яка призначена або перерахована з урахуванням стажу та заробітку після 01.10.2011 року за наявності у чоловіків 35, а у жінок – 30 років страхового стажу, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та за кожний рік понад 25 років (призначених до 01.10.2011 року) або 35 років (призначених, перерахованих після 01.10.2011 року) для чоловіків та 20 (призначених до 01.10.2011 року) або 30 років (призначених, перерахованих після 01.10.2011 року) для жінок розмір пенсії збільшується на 1 відсоток від розміру пенсії, яка обчислена відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", але не більше 1 відсотка від прожиткового мінімуму.
Працюючим пенсіонерам розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 не перераховується.
Якщо пенсія по втраті годувальника призначена на двох та більше утриманців, один з яких працює, то розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 не перераховується.
Якщо розмір пенсійної виплати з урахуванням перерахованих надбавок, підвищень, додаткових пенсій, компенсаційних виплат, сум індексації, цільової грошової допомоги, інших доплат без урахування пенсії за особливі заслуги, менше прожиткового мінімуму для осіб, які втрати працездатність, визначається розмір щомісячної адресної допомоги в сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму для осіб, які втрати працездатність.
Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць з 01.12.2012 року – 1095,00 грн. проводиться перерахунок надбавки, передбаченої Законом України “Про донорство крові та її компонентів ” і становить 109,50 грн. (1095,00 х 10%).
З 01.12.2012 року по місту та району проведено перерахунки пенсій 17583 пенсіонерам.


 

Пенсії за віком на пільгових умовах
 
Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці – за списком № 1виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць:
 чоловіки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не мен­ше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки — після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особ­ливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаче­ного статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення»: чоловікам - після досягнення 60 років при стажі роботи не менше 25 років, жінкам - після досягнення 55 років при стажі роботи не менше 20 років;.
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, — за списком № 2 вироб­ництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабі­нетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи — жінкам.
Відповідно до Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, повний робочий день – це виконання робіт в умовах, передбачених Списками, впродовж не менш як 80 % робочого часу, встановленого для працівників такого виробництва, професії чи посади з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних з виконанням трудових обов’язків.
Для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що були чинними на період роботи особи.
Згідно п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 р. № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше як один раз на п’ять років. Ця постанова набрала чинності з 21.08.1992 року. Отже, після вказаної дати зарахувати стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, можливо лише якщо це право підтверджено результатами атестації.
Якщо атестація з 21.08.1992 р. не проводилась чи за результатами атестації право не підтвердилось, то до пільгового стажу зараховується період роботи із шкідливими умовами праці лише до 21 серпня 1992 року включно.
Якщо пільговий стаж набуто до 1 січня 1992 року і після цієї дати громадянин не працював у шкідливих умовах, проведення атестації робочих місць в такому випадку не вимагається.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці подається трудова книжка з оформленими належним чином записами про обійману посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці (для підтвердження стажу після 21 серпня 1992 року). У зв’язку з тим, що зазвичай у трудовій книжці відсутні відомості про роботу впродовж повного робочого дня, не зазначені характер виконаної роботи, розділ, підрозділ, пункт найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи, додатково подається уточнююча довідка, що передбачено постановою КМУ від 12.08.1993 р. № 637.
У довідці повинно бути зазначено період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професію або посаду, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт найменування списків, їхні номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство наданням уточнюючої довідки.

ВИПЛАТА ПЕНСІЙ

Щомісяця у термін до 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, здійснюється фінансування пенсій та допомог через поштові відділення та банківські установи. Пенсія може виплачуватись за довіреністю протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер має право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше, ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більше як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісячно рівними частинами, що не перевищує місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь – яким строком.
Дітям – сиротам за період перебування на повному державному утриманні пенсія у зв’язку з втратою годувальника виплачується в повному розмірі та перераховується на їхні особисті рахунки у банку. Іншим дітям, які перебувають на повному державному утриманні, виплачується 50 відсотків призначеної пенсії у зв’язку з втратою годувальника та перераховується на їхні особисті рахунки у відділеннях банків.
Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
- якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
- на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України;
- у разі смерті пенсіонера;
- у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.