Закладання «каменів спотикання»


 23 листопада на території Переяслав-Хмельницької центральної районної лікарні в рамках Міжнародного історичного проекту «Пам’ять серця» Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» відбулась акція закладання «каменя спотикання” з метою вшанування пам’яті безневинної жертви німецько-фашистських загарбників – лікаря-підпільника Григорія Бєляєва, який в 1942 році був розстріляний за зв’язок із партизанами. В ході заходу виступили голова Переяслав-Хмельницького відділення Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» Анелія Ковальська, науковий співробітник ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький педагогічний університет імені Григорія Сковороди» Тарас Нагайко, міський голова Олександр Шкіра, заступник головного лікаря Валентина Філоненко, голова правління Українського національного фонду „Взаєморозуміння і примирення” Ігор Лушніков, керівник спілки «Історична майстерня Мерзебург-Заалекрайс» (м. Мерзебург, Німеччина) Петер Ветцель, керівник Мальтійського центру по догляду за літніми людьми «Pik ASZ» (м. Магдебург, Німеччина) Олівер Браун. В заході взяли участь працівники центральної районної лікарні, волонтери пошукових загонів, гості та жителі міста. Всіх загиблих у війні присутні вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів. Пам’ятний знак виготовлено за проектом німецького скульптора Гунтера Демніга.
Присутніх – 60 осіб.

23 листопада на території Переяслав-Хмельницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 в рамках Міжнародного історичного проекту «Пам’ять серця» Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» відбулась акція закладання «каменя спотикання” з метою вшанування пам’яті безневинної жертви німецько-фашистських загарбників – завуча загальноосвітньої школи №2 Якова Білошицького, який в 1944 році помер в концтаборі Бухенвальд (Німеччина). В ході заходу виступили голова Переяслав-Хмельницького відділення Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» Анелія Ковальська, керівник спілки «Історична майстерня Мерзебург-Заалекрайс» (м. Мерзебург, Німеччина) Петер Ветцель, керівник Мальтійського центру по догляду за літніми людьми «Pik ASZ» (м. Магдебург, Німеччина) Олівер Браун, міський голова Олександр Шкіра, заступник голови Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Ілона Куровська, голова правління Українського національного фонду „Взаєморозуміння і примирення” Ігор Лушніков, науковий співробітник Інституту історії України Тетяна Пастушенко, директор школи І-ІІІ ступенів №2 Валентина Одинець. В заході взяли участь працівники та учні школи, волонтери пошукових загонів, гості та жителі міста. Всіх загиблих у війні присутні вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів. Пам’ятний знак виготовлено за проектом німецького скульптора Гунтера Демніга.
Присутніх – 100 осіб.

В 2009 році в м. Переяславі-Хмельницькому заклали чотири камені як пам’ять про жертв націонал-соціалізму: поблизу гімназії – зв’язковій партизанського загону, вчительці Марії Яківець, яка була закатована фашистами; на вході до ЖЕКу – директору третьої єврейської школи Естер Дікінштейн, яку розстріляли фашисти; поблизу загальноосвітньої школи №1 – двом молодим дівчатам, які з приміщення збірного пункту були відправлені на примусові роботи до Німеччини, де померли від хвороб.