Про вивіз та утилізацію твердих побутових відходів


Хочу розпочати із найгострішої проблеми для міста – вивозу, утилізації та переробки сміття, зокрема, твердих побутових відходів.
Побутові відходи - відходи, що утворюються в результаті життєдіяльності людей і які вони викидають як небажані чи марні. До твердих побутових відходів відносять картон, газетний, пакувальний чи споживчий папір, усіляку тару (дерев'яна, скляна, металева), що вийшли з ужитку чи втратили споживчі властивості, предмети і вироби з дерева, металу, шкіри, скла, пластмаси, текстилю й інших матеріалів, зламані чи застарілі побутові прилади - сміття, а також сільськогосподарські і комунальні харчові відходи - викиди.

Трохи з історії попередніх років: рішенням виконкому Київської обласної Ради народних депутатів від 29 квітня 1974 року № 213 було виділено земельну ділянку поблизу с. Велика Каратуль під сміттєзвалище, що знаходиться на балансі Переяслав-Хмельницького виробничого управління комунального господарства. Сміттєзвалище паспортизован, його площа складає 5,4 га. Щорічно державним Управлінням охорони навколишнього середовища в Київській області видається дозвіл на розміщення відходів та погоджуються ліміти.
Сміттєзвалище розраховано до 2012 року, на даний час заповнення сміттєзвалища твердими побутовими відходами складає 91%. Обсяги вивезених твердих побутових відходів щорічно зростають. Наведемо приклади останніх років. У 2005 році на сміттєзвалище вивезено 5128 т ТПВ, у 2006 році - 5690 т, у 2007 році - 9924 т, у 2008 році -11905 т, у 2009 році -11978 т, у 2010 році -12338 т. Тобто за останні 5-6 років маємо збільшення майже у 2,5 рази.
Отже, гостро постає питання відкриття нового сміттєзвалища або будівництва сміттєпереробного заводу (комплексу). Для цього потрібно виділення земельної ділянки згідно з екологічними та санітарними нормаим та виготовлення проектної документації, що потребує значних фінансових затрат.
Щодо вивезення сміття, то зараз на балансі ВУКГ перебуває 4 спецавтомобілі-сміттєвози: 3 одиниці – ЗІЛ-130 (1986- 1989 років випуску та 1 одиниця- ГАЗ – 3307 (2006 р. випуску), що вкрай недостатньо для вивезення зазначених об’ємів. Для більш якіснішого вивезення, планування та ущільнення ТПВ на загальноміському сміттєзвалищі необхідно придбати потужний бульдозер на базі С-130, С-170, вартість якого складає близько 510 тис. грн., та 2 спецавтомобілі для вивозу ТПВ з контейнерів (вартість кожного становить близько 200 тис. грн.), а також 2 автомобілі з заднім завантаженням для вивезення твердих побутових відходів від приватного сектору. Сьогодні планування ТПВ на сміттєзвалищі проводиться бульдозером ДТ-75, залучається додаткова техніка інших організацій.
На вивезення ТПВ з підприємствами та організаціями, населенням заключені та заключаються договори. Ведеться облік вивезених на сміттєзвалище відходів. На сміттєзвалищі введено цілодобове чергування. Установлені шлагбауми та інформаційні щити. В наявності пожежне обладнання та резервуар для тушіння пожеж.
Останнім часом керівництвом Переяслав-Хмельницької міської ради проводяться переговори з інвесторами щодо сортування та переробки сміття, в результаті яких нині в місті проводяться випробувальні роботи по сортуванню ТПВ. Відповідно планується підписання документів про будівництво сміттєсортувальної лінії на території міста з вітчизняним підприємством Intereal exportrade konstructia та відкриття пункту прийому роздільного сміття – скло, папір та пластик.
Шановні жителі міста! Дуже сподіваюся на Ваше розуміння проблеми, що виникла з поводженням з твердими побутовими відходами, і ще раз наголошую на тому, що залишки овочевих культур (гарбузиння, картоплиння та ін.), гілля дерев, побутова техніка не відноситься до твердих побутових відходів, що вивозяться відповідно до графіка в зазначений для мікрорайону день. Великогабаритні ТПВ (меблі, побутова техніка), будівельні матеріали та ін. вивозяться за окремим замовленням спецтранспорту у виробничому управлінні комунального господарства та оплачуються окремо.
Пам’ятайте, що нам разом з вами жити у рідному місті, і набагато приємніше жити в чистому, благоустроєному середовищі, з цим важко сперечатися.
З повагою, міський голова
Олександр Шкіра