Діяльність Переяслав-Хмельницького відділення Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» спрямована на підтримку жертв нацизму – колишніх в'язнів фашистських концтаборів та примусових працівників. Керує відділенням Анелія Віталіївна Ковальська. З 2009 року відділення реалізує гуманітарний проект «Підтримка жертв націонал-соціалізму в Переяславі-Хмельницькому». Проект фінансується Німецьким федеральним фондом «Пам'ять, відповідальність і майбутнє». Мета проекту – психологічна та соціальна підтримка жертв нацизму, забезпечення їх активної участі у громадському житті.
Проект реалізується за сприяння міської ради та районної державної адміністрації. Відділення співпрацює з міським і районним центрами соціального захисту пенсіонерів та інвалідів, радою ветеранів, громадськими організаціями, Переяслав-Хмельницьким державним педагогічним університетом імені Григорія Сковороди .
Міжнародним партнером проекту стали Регіональний освітній центр та Історична майстерня (м. Мерзебург, Німеччина;керівник–Петер Ветцель). Мета співпраці – збереження історичної пам’яті, налагодження взаєморозуміння між народами та діалогу між молоддю різних країн.
У рамках проекту створено клуб «Пам'ять серця», що діє на базі міського Будинку освіти. Програмою роботи клубу передбачено проведення різноманітних соціальних та культурних заходів. Члени клубу мають можливість зустрічатися з представниками влади, отримувати кваліфіковані консультації з питань повсякденного життя, соціального забезпечення і медичної допомоги. Привітання за домашніми адресами, спілкування з відомими на Переяславщині людьми підвищують якість життя колишніх в’язнів, позбавляють їх соціальної ізоляції.
Під час зустрічей у клубі «Пам'ять серця» колишні в’язні та остарбайтери мають можливість самореалізуватися у соціумі, поспілкуватися не лише один із одним, а й із представниками молодого покоління. Такі зустрічі є запорукою діалогу поколінь, у ході якого в молоді посилюється відчуття історичної пам’яті, а водночас формується почуття відповідальності за майбутнє.
Перед членами клубу «Память серця» відкривається чимало унікальних можливостей. Так, у пошуках слідів історії жертви нацизму повертаються у своє минуле уже дорогою миру. Вони відвідують місця неволі у Німеччині та діляться пережитим з молоддю обох країн.Такою дорогою вже пройшли Варвара Федотівна Савенко,Михайло Степанович Борко, Ольга Іванівна Гандзя, Марфа Климентіївна Дерій.
Проект передбачає також обслуговування літніх колишніх в’язнів на дому, 50 із них (одиноких та тяжко хворих) отримують безплатно медикаменти.
Для соціальних працівників і волонтерів проводяться семінари на теми: «Догляд за людьми похилого віку», «Пенсійні питання та пільги жертвам нацизму». Одним із напрямків реалізації проекту є підвищення кваліфікації працівників соціальної сфери в Німеччині. Так у жовтні минулого року група в кількості 6 осіб побувала на курсах підвищення кваліфікації в містах Мерзебурзі та Магдебурзі.
У 2009 році відділення вперше в Україні долучилося до європейського проекту «Камені спотикання». Мета закладання каменів – вшанування пам’яті безневинних жертв війни. Автором ідеї є німецький скульптор Гюнтер Демніг, який у Європі вже заклав 20 тисяч таких каменів. У нашому місті було закладено чотири камені як пам’ять про жертв націонал-соціалізму (поблизу гімназії – зв’язковій партизанського загону, вчительці Марії Яківець, яка була закатована фашистами; на вході до ЖЕКу – директору третьої єврейської школи Естер Дікінштейн, яку розстріляли фашисти; поблизу загальноосвітньої школи №1 – двом молодим дівчатам, які з приміщення збірного пункту були відправлені на примусові роботи до Німеччини, де померли від хвороб).
Зусилля організаторів проекту скеровані на розвиток волонтерського руху, учасниками якого стало більше сотні старшокласників і студентів. Йдеться про створення при загальноосвітніх школах №1, №3, №4 спеціальних загонів, члени яких займаються пошуковою роботою, а також спрямовують свої зусилля на соціально-психологічну підтримку жертв націонал-соціалізму.
Такий загін із числа школярів міста було створено і при клубі колишніх в’язнів концтаборів та остарбайтерів «Пам'ять серця», що працює при Будинку освіти. Члени пошукового загону «Пам'ять серця» ведуть активну роботу зі збору матеріалів. Вони відкривають нові, до того незвідані сторінки людських біографій, усвідомлюючи, скільки болю залишилося у серцях тих, хто й досі не може забути події Другої світової війни. Кращі пошуковці загону (Роман Лиховид, Олеся Іванець, Михайло Свириденко, Сергій Дяченко) мали можливість пройти закордонну практику в Німеччині (м. Мерзебург; 2008, 2009, 2010 роки), а також стати учасниками міжнародних молодіжних таборів, до роботи в яких залучалася молодь з Нідерландів, Польщі, Росії і Німеччини.
Іншим напрямком роботи по реалізації проекту стала підготовка перекладачів-волонтерів із числа студентів місцевого університету, які навчаються за спеціальністю «Німецька мова і література». Задля реалізації цього напрямку роботи в Інституті мови і літератури створено міжнародний науковий гурток «Спецпереклад: теорія і практика». Його учасниками стали студенти університету, а також німецька молодь. Об’єднали їх не лише відчуття історичної пам’яті та почуття відповідальності за майбутнє, але й бажання досконало знати мови. Українські студенти матимуть можливість безпосередньо спілкуватися з носіями мови, прослухати курс лекцій країнознавчого характеру, що буде прочитаний представниками німецької сторони. Щомісяця до їхньої уваги пропонується майстер-клас від перекладача з багаторічним стажем Любові Сочки, яка керує цим гуртком. Угодою передбачено також закордонну мовну практику для кращих студентів, які працюють як перекладачі-волонтери.
У 2010 році було підписано угоду між відділенням та факультетом педагогіки і психології Переяслав-Хмельницького ДПУ імені Григорія Сковороди. У результаті до реалізації проекту долучилася група студентів, які в майбутньому бачать себе соціальними психологами, але вже нині приходять на допомогу одиноким пристарілим людям.
Уже не один рік відділення тісно співпрацює з історичним факультетом університету, студенти якого є активними учасниками традиційних весняних та осінніх суботників. Студенти історичного факультету не лише допомагають своїм підопічним по господарству, але й ведуть активну пошукову діяльність, записуючи свідчення живих свідків історії, постраждалих від нацизму.
Одним із напрямків по впровадженню проекту стала робота щодо висвітлення двома мовами (українською та німецькою) долі переяславців, колишніх примусових працівників та в’язнів концтаборів, на чужині. Зокрема, німецькій стороні були надані для перекладу кілька робіт переяславських пошуковців. Як результат у 2010році в Німеччині (м. Мерзебург) побачила світ книга, що представляє собою переклад науково-пошукової роботи учня 11 класу ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 Романа Лиховида (випуск 2010 року). Німецьким партнерам передано також наукову роботу Олесі Іванець (ЗОШ №4).
У рамках реалізації проекту з 5 по 12 липня 2010 року в нашому місті працював міжнародний молодіжний табір. Його учасниками стали представники України та Німеччини. Керівником німецької групи був директор Регіонального освітнього центру «Робота і життя» (м. Мерзебург) Петер Ветцель. До її складу ввійшли історик Ян Шкрипковський та молоді дослідники Яна Кубак, Марія Ботт, Йоганнес Бенке, Алекс Хольм. Українську групу, керівником якої була директор Будинку освіти Анелія Ковальська, представляли волонтери-пошуковці клубу «Пам’ять серця». За мету учасники табору ставили зустрічі з колишніми в’язнями та примусовими працівниками, а водночас збір матеріалів, які стануть сторінками «Книг пам’яті», що незабаром побачать світ в Україні та Німеччині.
У рамках цього ж таки проекту підписано багатосторонню угоду між краєзнавчо-історичною спілкою та школою села Цьошен (Німеччина), гімназією імені Гердера (м. Мерзебург, Німеччина), Православною гімназією (м. Новосибірськ, Росія), гімназією міста Ярачево (Польща), партнерами з міста Бевервайк (Нідерланди) та Переяслав-Хмельницькою ЗОШ І-ІІІ ступенів №1. Угодою передбачено таку форму роботи, як «активна історична майстерня». У липні 2010 року дні цієї майстерні пройшли в нашому місті. Працюючи над проектом «Пам’ятати історію – будувати Європу», учасники міжнародного молодіжного табору вели пошукову роботу в архівах, брали інтерв’ю у свідків подій, плідно працювали над оформленням перших експонатів тематичного музею, який буде відкрито на базі ЗОШ №1 (у роки війни – збірний пункт по відправці переяславців до Німеччини). А в травні 2010 року на Міжнародній пересувній виставці, присвяченій Тижню пам’яті та відповідальності (Німеччина), були представлені творчі роботи учнів цієї школи. У своїх роботах юні художники розповіли про долі переяславців – жертв нацизму.
Подібні акції відкривають широкі можливості для міжнародного обміну досвідом, взаєморозуміння між народами, налагодження діалогу між молоддю різних країн. Вони налаштовують на осмислення гіркихуроків історії, породжують нові ідеї та проекти.
Відвідання музейного комплексу Равенсбрюк в Німеччині Варварою Савенко та волонтерами з м. Переяслава-Хмельницького
Покладання квітів до «Каменів спотикання» поблизу загальноосвітньої школи № 1
Куточок клубу колишніх в’язнів «Пам’ять серця» при Будинку Освіти
Волонтерська допомога Олександрі Ігнатіївні Козаковцевій
Вшанування пам’яті жертв націонал-соціалізму поблизу загальноосвітньої школи № 1
в міжнародний день визволення в’язнів із фашистських концтаборів
«Камені спотикання» поблизу загальноосвітньої школи № 1