Максим Мельничук: «Пункт для біженців у Яготині – це соціальна ініціатива Президента, яка свідчить про європейські цінності і толерантність нашої країни»


Днями голова Київської обласної державної адміністрації Максим Мельничук побував на об’єкті будівництва пункту тимчасового розміщення біженців, що споруджується у Яготині із 2004 року. Тут керівник області ознайомився із ходом будівництва закладу і поспілкувався з представниками Державної міграційної служби і місцевої влади щодо перспектив заселення закладу особами іноземного походження і настроїв яготинської громади стосовно цієї соціальної ініціативи.
Даний пункт будується у дві черги. Після спорудження першої тут зможе проживати 101 особа, а по завершенню другої – 235 людей. Пункт розрахований на проживання осіб незахищених категорій, зокрема дітей без супроводу, жінок з дітьми. Житлові корпуси побудовані за принципом гуртожитків, тут є медичний пункт (де мешканці зможуть отримати первинну медичну допомогу), а довкола будівель споруджують спортивний і дитячий майданчики, планують висадити зелену зону із садом.


Будівництво цього пункту у Яготині триває 12 років. Роботи затягнулися через фінансування, яке здійснюється головним чином із державного бюджету. На окремі види будівельних робіт кошти поступали із Європейського Союзу. В цілому спорудження і запуск в дію цього пункту є зобов’язанням України перед міжнародною спільнотою як країни, яка у 2002 році підписала Конвенцію ООН про статус біженців і повинна, згідно цього документу, забезпечувати захист біженцям. До того ж відкриття даного пункту у Яготині передбачено Планом дій з лібералізації ЄС візового режиму для України і Планом заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Коментуючи перспективи відкриття цього пункту для біженців, Максим Мельничук підкреслив, що позиція облдержадміністрації з приводу даного питання полягає у реалізації усіх соціальних ініціатив Президента України Петра Порошенка.
«Соціальні програми, в тому числі і ті, що стосуються допомоги особам іноземного походження, є важливими для нас як для країни, яка рухається у європейський простір. Нині Яготинськи район втілює ту соціальну громадську ініціативу, яка дозволяє говорити про те, що Україна є цивілізованою європейською країною з демократичними цінностями та принципами толерантності, рівності і гуманізму. Ми позитивно розцінюємо цей проект не тільки з огляду на надання захисту біженцям, але і з огляду на створення нових робочих місць для яготинської громади. На сьогодні у даному пункті працевлаштовано понад 20 осіб, а у перспективі кількість працівників тут буде подвоєна», - зазначив голова Київської облдержадміністрації.
Факт відкриття пункту для тимчасового розміщення біженців у Яготині місцева громада сприймає по-різному. Для більш детального роз’яснення щодо роботи цього закладу і донесення вичерпної інформації до мешканців міста найближчим часом тут будуть проведені різного роду зібрання, консультації, громадські слухання. Як розповіла директор Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України Наталія Науменко, участь у таких зустрічах братимуть також і європейські партнери.
«Поки що масштабних консультацій із громадськістю не було. Але ми плануємо їх проводити і будемо роз’яснювати місцевій громаді, хто такі біженці, чому вони потрапили в Україну, а також вивчатимемо острахи місцевого населення по відношенню до них. Ми хочемо, щоб біженці заселилися у це приміщення тоді, коли буде досягнуто повне розуміння громади щодо роботи цього закладу, - так ми унеможливимо конфліктні ситуації», - зазначила вона.
На сьогодні подібні пункти тимчасового розміщення біженців в Україні функціонують у двох містах - в Одесі і Мукачеві (на Закарпатті). В цілому, за даними Державної міграційної служби, станом на 1 січня 2016 року у нас проживає близько 2,5 тисяч біженців.