НА ТЕРИТОРІЇ ДСП «ЧОРНОБИЛЬСЬКА АЕС» ВІДБУЛИСЯ ЗАХОДИ З НАГОДИ 30-Ї РІЧНИЦІ АВАРІЇ НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ


Заходи міжнародного рівня у зв’язку з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи відбулися на території зони відчуження та промислового майданчику Чорнобильської АЕС. Участь у заходах взяли Президент України Петро Порошенко, представники Адміністрації Президента, Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, президент Європейського банку реконструкції та розвитку Сума Чакрабарті, голова Київської облдержадміністрації Максим Мельничук, директор державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» Ігор Грамоткін, а також представники 28 країн-донорів.
Президент Петро Порошенко під час заходів з нагоди 30-ї річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції подякував міжнародним донорам за допомогу в подоланні наслідків трагедії.
«Ми вдячні міжнародній спільноті, особливо ЄБРР, Японії як країні, що головує в G7, США та іншим країнам «Великої Сімки», а також ЄС за їх цінну та своєчасну допомогу. Це є важливим проявом солідарності з Україною, який вселяє впевненість, що спільно ми подолаємо наслідки Чорнобильської аварії», - підкреслив Глава держави, наголосивши, що Україна високо цінує проекти міжнародної допомоги, підтримку вироблення електроенергії та реалізовані соціальні і науково-дослідні проекти.
В присутності Президента, Міністр екології та природніх ресурсів Остап Семерак, директор державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» Ігор Грамоткін та президент Європейського банку реконструкції та розвитку Сума Чакрабарті підписали Третю Поправку до Грантової Угоди між Урядом України та Державним спеціалізованим підприємством Чорнобильської АЕС в якості одержувача і ЄБРР. «Це правильна інвестиція в правильну справу - перетворення нашого світу на безпечніше місце», - підкреслив Глава держави.
Президент підкреслив, що спільними зусиллями необхідно зробити все можливе для попередження повтору подібних трагедій у майбутньому та перетворення ядерної енергії на більш безпечну. «Ми бажаємо змінити парадигму та реалізувати новий підхід до управління Чорнобильською зоною. Ми віримо, що колись у майбутньому ця зона стане відомою не лише через свою трагедію, але й через винаходи, зроблені тут», - зазначив Глава держави.
Президент нагадав, що Чорнобильська аварія стала найбільшою техногенною катастрофою в світі, яка отруїла тисячі квадратних кілометрів радіацією та забрала багато життів.
«В той же час, Чорнобиль є й прикладом героїзму тих тисяч людей, які ризикували своїм життям, щоб зупинити розповсюдження радіоактивного пилу. Сьогодні ми вшановуємо їх», - зазначив Глава держави.
Перед підписанням Угоди для завершення будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива, Президент України, високоповажні гості та запрошені до участі у заході, а також голова Київської облдержадміністрації Максим Мельничук відвідали зону будівництва цього об'єкта. Глава держави проінспектував стан виконання робіт на СВЯП - 2, де ознайомився із технологією подачі та зберігання відпрацьованого ядерного палива.
СВЯП - 2 - об'єкт ДСП "Чорнобильська АЕС", де зберігатиметься відпрацьоване, так зване мокре паливо, безпосередньо із Чорнобильської електростанції, яке зараз зберігається на об'єкті СВЯП - 1. Орієнтовно введення в експлуатацію СВЯП - 2 заплановано на 2017 рік.


У рамках заходів Президент України Петро Порошенко вручив 12 нагород за значний особистий внесок у подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, самовідданість, високий професіоналізм, багаторічну плідну громадську діяльність та у зв’язку з 30-ми роковинами аварії на ЧАЕС.
«Із нестихаючим болем у серцях згадуємо тих, хто поклав свої життя у боротьбі з ядерною смертю. Висловлюю глибоку вдячність мужнім учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і тим, хто нині продовжує виконувати складні й відповідальні завдання на станції та у зоні відчуження», - підкреслив Глава держави під час виступу з нагоди 30-ї річниці аварії на ЧАЕС.
Так, орденами «За заслуги» ІІІ ступеня відзначено 9 осіб, ще троє – орденами «За мужність» ІІІ ступеня.
Президент України Петро Порошенко, представники Адміністрації Президента, запрошені високоповажні гості, голова Київської облдержадміністрації Максим Мельничук вшанували пам'ять ліквідаторів та поклали квіти до меморіалу Героям Чорнобиля, який розташований поблизу 4-го енергоблока ЧАЕС.