МАКСИМ МЕЛЬНИЧУК ВІДВІДАВ ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА СІМЕЙ «ПРОМІНЬ НАДІЇ»


 Під час робочої поїздки до Макарівського району голова Київської облдержадміністрації Максим Мельничук відвідав центр соціальної підтримки дітей та сімей «Промінь надії». Заклад надає соціальні послуги дітям і сім’ям, які потрапили в складні життєві обставини, функціонує він з 2011 року.
Директор Макарівського центру соціальної підтримки дітей та сімей «Промінь надії» Світлана Шабанова розповіла про основні завдання діяльності центру та зазначила, що заклад поєднує комплекс послуг орієнтованих на потреби населення району та з урахуванням загального аналізу ситуації у сфері захисту дітей.
«Головна мета Центру – зберегти сім’ю, попередити розлучення дітей з їхніми батьками, створити умови, за яких жодна дитина з району не буде направлена до інтернатних закладів, а натомість, буде отримувати необхідний захист і підтримку в своїй громаді. Фахівцями нашого закладу ведеться робота направлена на повернення дитини в біологічну родину, а якщо це не можливо ˗ ведеться пошук кандидатів в батьки всиновителі, опікуни, батьки-вихователі для влаштування дітей в сімейні форми виховання», - зазначила Світлана Шабанова.
У структурі Центру працюють кілька відділень, а саме: відділення термінового влаштування дітей, відділення для матерів з дітьми, малий груповий будиночок.


Відділення термінового влаштування дітей створено для дітей, які потребують термінової допомоги, вилучені з сімей, постраждали від насильства, залишені батьками тощо. При вилученні дітей із сімей, соціальні працівники проводять роботу з батьками на предмет їхньої реабілітації, вирішення нагальних проблем з метою подальшої реінтеграції дітей в їхні сім’ї або влаштування у сім’ї родичів під опіку, прийомні сім’ї та інші сімейні форми. Це відділення розраховане на 2 осіб.
У відділенні для матерів з дітьми надається невідкладна допомога дітям і їх батькам, які потрапили в надзвичайні обставини, постраждали від насильства, нещасних випадків. Проживання у відділені відбувається в умовах стаціонару.
В окремому приміщенні діє так званий малий груповий будиночок. Це відділення центру розраховано на 10-12 дітей, де побутові умови та атмосфера
максимально наближена до сімейної. В основі роботи фахівців, які працюють у відділені ˗ індивідуальний підхід до кожної дитини, побудова довірливих стосунків між працівниками та вихованцями, відповідальності одного вихователя за 3-4 дітьми. Діти разом з дорослими організовують своє життя, в тому числі, готують їжу, прибирають в будинку, роблять закупки, планують витрати. У відділені відсутній технічний та обслуговуючий персонал.
Окрім того, у центрі функціонує ще одне відділення, робота якого спрямована на профілактичну діяльність. Там фахівці працюють за двома напрямками: службу підтримки сім’ї (проводиться робота з сім’ями за місцем проживання, в яких існує загроза вилучення дітей, підтримка дітей, які проживають в цих сім’ях, організація індивідуальної та групової роботи, направленої на розвиток дітей, групова робота з батьками та служба розвитку сімейних форм виховання (пошук та підготовка потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, підтримка сімей, які взяли на виховання дітей).
Штат даного Центру складається з 35 осіб, 20 з яких соціально-психологічні працівники. Також нараховується 6 осіб адміністративного та 9 ˗ обслуговуючого персоналу. На даний час в Центрі працює 26 осіб.
Ознайомившись з роботою закладу голова Київської облдержадміністрації Максим Мельничук позитивно відзначив його роботу та значення у підтримці дітей та матерів з дітьми.
«Для Київської області діяльність такого Центру районного рівня являється пріоритетом. Мене приємно вразила максимально наближена сімейна атмосфера та надзвичайна турбота і увага з боку працівників закладу до людей, які тут проживають. Це реальна відповідь на ініціативи Президента України, які стосуються соціальної допомоги населенню та контролю за вихованням дітей», - сказав Максим Мельничук.
Також керівник столичної області додав, що досвід роботи цього закладу буде обов’язково врахований у розширені мережі функціонування центрів, яких у майбутньому планують організувати від 5 до 9. Наразі на території області працює 7 таких Центрів.
Станом на середину квітня цього року в районному Центрі в умовах стаціонару перебуває 24 отримувача послуг у наступних відділеннях:
- для матерів із дітьми - 3 матерів із 5 дітьми;
- термінового влаштування дітей – 12 дітей;
- Малий груповий будиночок – 4 дітей.
За період роботи у Макарівському центрі в умовах цілодобового перебування отримали послуги 262 осіб, із них 211 дітей та 51 дорослих. У 2015 році чотирьом дітям, які мають статус дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, вже знайдені нові родини, 3 дітей всиновлено, 1 дитина влаштована в прийомну сім'ю.