Максим Мельничук: "У майбутньому Чорнобиль має шанси залучити інвестиції і перерости із депресивної зони в успішний промисловий майданчик"


Днями голова Київської обласної державної адміністрації Максим Мельничук здійснив робочий візит до Чорнобильської зони відчуження, де побував на різних об’єктах ЧАЕС і провів робочу нараду щодо шляхів розвитку цього депресивного регіону і забезпечення соціальної підтримки чорнобильців. Під час поїздки керівник області оглянув майданчики, на яких ведеться будівництво нового безпечного конфайнменту для об’єкту «Укриття» і будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу. Даний робочий візит був здійснений у рамках виконання відповідного доручення Президента України Петра Порошенка щодо відпрацювання плану заходів, приурочених до 30-х роковин катастрофи на ЧАЕС.


Разом із керівником Київщини у зоні відчуження побували заступник голови КОДА Андрій Янченко, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, керівники окремих структурних підрозділів КОДА. Із ходом будівництва об’єктів їх знайомив генеральний директор ДСП «Чорнобильська АЕС» Ігор Грамоткін.
Першим голова Київської ОДА оглянув будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 («сухого» типу). Цей об’єкт дозволить вирішити проблему довготривалого зберігання радіоактивних відходів. Нині вони тимчасово зберігаються у СВЯП-1 «мокрого» типу (де знаходяться у воді), а у «сухому» могильнику відходи зможуть зберігатися близько ста років.
Також Максим Мельничук детально ознайомився з реалізацією проекту нового безпечного конфайнменту (НБК). Величезна металева арка, яку споруджує французька компанія «NOVARKA», буде насунута на четвертий енергоблок ЧАЕС (який, власне, і вибухнув у 1986 році) вже восени цього року. Це спорудження дозволить безпечно завершити необхідні роботи на зруйнованому енергоблоці і перетворить об’єкт «Укриття» в екологічно безпечну систему.
Впровадження даних проектів відкриє для зони відчуження нові економічні можливості, завдяки яким чорнобильський регіон у майбутньому зможе перетворитися із депресивної зони на промисловий майданчик. Максим Мельничук переконаний, що реалізація проектів екологічної безпеки на ЧАЕС дасть поштовх цікавим інвестиційним пропозиціям і розвитку місцевої інфраструктури.
«Мій робочий візит на ЧАЕС є виконанням доручення Президента України Петра Порошенка щодо відпрацювання плану заходів, приурочених до 30-х роковин чорнобильської трагедії. По ходу реалізації проектів по будівництву Арки і СВЯП-2 у Чорнобиля неодмінно з’явиться шанс залучити інвестиційні потоки і розвивати тут різного роду діяльність. Зокрема, обговорюється вирощування на цих територіях енергетичних культур, ведення лісопереробної діяльності, реалізація окремих утилізаційних програм. Також тут можна реалізовувати цікаві наукові екологічні проекти, пов’язані із охороною довкілля і вивченням різних ланок біологічного різноманіття. Окрім того, є можливість вторинного використання наявних у цій зоні ресурсів для розміщення і створення інфраструктурних об’єктів, які забезпечуватимуть життєдіяльність даного регіону, дадуть можливість створити нові робочі місця і навіть наповнювати бюджет», - зазначив голова Київської ОДА.
Керівник області також побував у машинній залі ЧАЕС, після чого провів робочу нараду з керманичами ЧАЕС, ДАЗВ, окремих структурних підрозділів КОДА і представниками правоохоронних структур регіону. Під час наради Максим Мельничук наголосив на необхідності розвивати даний депресивний регіон, залучаючи сюди капіталовкладення. Голова Київської ОДА також зауважив, що в області цього року відновлено соціально-медичну програму для людей, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Згідно програми, на забезпечення чорнобильців ліками і медичними пристроями виділено із обласного бюджету 10 мільйонів гривень.