Щодо введених онлайн сервісів Мін'юсту у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно


 З початку 2015 року Міністерством юстиції України було запроваджено надання низки своїх послуг через мережу Інтернет, що покликано спростити та покращити ситуацію з надання адміністративних послуг громадянам та юридичним особам, зокрема, у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Запровадження таких онлайн сервісів має забезпечити відкритість та доступність даних про зареєстровані права на нерухомість, а головне – можливість, в спрощеному порядку отримувати такі дані без візиту до реєстраційної служби, без черг, використовувати саме достовірні відомості про зареєстровані права на нерухоме майно в комерційному обороті на ринку нерухомості.
З 01 січня 2015 року набув чинності Порядок надання фізичним та юридичним особам інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2014 року № 722, який передбачив можливість отримання громадянами та представниками юридичних осіб інформації про зареєстровані права на нерухомість в електронній формі через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України, сплативши при цьому за допомогою електронних платіжних засобів 17 грн.
Інформація з Державного реєстру прав в електронній формі надається користувачам, які зареєструвалися на офіційному веб-сайті та надали відомості про:
- власне прізвище, ім’я та по батькові (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- серію та номер паспорта громадянина України чи реквізити іншого документа, що посвідчує особу;
- найменування та податковий номер юридичної особи (у разі, коли інформація запитується в інтересах юридичної особи її керівником чи представником).
Необхідно звернути увагу на те, що наразі інформацію в електронній формі про зареєстровані речові права та їх обтяження можна отримати виключно за об’єкти нерухомого майна, але починаючи з 06 жовтня 2015 року можливим буде отримання такої інформації і за суб’єктом права.
Слід зазначити, що онлайн послуги отримуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України через так званий Кабінет електронних сервісів, який можна знайти за адресою https://kap.minjust.gov.ua/. На даному сайті можна ознайомитись з повним описом послуг, покроковими інструкціями з їх отримання, а також інформацією про нормативно-правові акти, якими врегульовано надання таких послуг.
Разом з отриманням інформації про зареєстровані речові права та їх обтяження на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України існує можливість перегляду стану розгляду державними реєстраторами тієї чи іншої заяви (запиту), а також перевірки того чи іншого документу у сфері державної реєстрації прав.
Так, для отримання інформації про стан розгляду поданої заяви необхідно використати дані, які зазначені в картці прийому заяви, а саме: вказати реєстраційний номер заяви в базі даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також дату та час реєстрації заяви.