В Переяслав-Хмельницькій ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників податків щодо декларування громадянами доходів, отриманих у 2014 році відповідав начальник відділу доходів та зборів фізичних осіб Віктор Шпанюк.
Пропонуємо вашій увазі відповіді на найбільш актуальні питання з якими зверталися громадяни:
Фізична особа претендує на зайняття посади державного службовця. Чи зобов’язана вона подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи?
Згідно із ст.13 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» із змінами та доповненнями особа, яка претендує на зайняття посади державного службовця, подає за місцем майбутньої служби декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік.
Державний службовець зобов’язаний подавати щороку до 1 квітня за місцем служби декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік.
Декларація про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру подається за минулий рік за формою і в порядку, що встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
За якою податковою адресою повинна подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати ПДФО фізична особа, якщо вона зареєстрована (прописана) в одному місці, а дохід отримує в іншому?
Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними).
Громадянином у 2014 році було отримано дохід від продажу легкового автомобіля іншій фізичній особі. Чи необхідно йому подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо це був один продаж у звітному році?
Якщо фізичною особою у 2014 році, реалізовано один з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, за умови нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, то така фізична особа повинна подати податкову декларацію за відповідний звітний рік - до 1 травня року, що настає за звітним.
Донька після закінчення ВУЗу у 2014 році почала працювати. Чи має право на податкову знижку мати студентки, яка фактично здійснювала оплату за навчання?
Відповідно до статей 180 та 199 Сімейного кодексу України батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей (до 18 років), а якщо повнолітні діти продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років.
Виходячи з норм Податкового кодексу студент, який працює, сам є платником податку на доходи фізичних осіб, база оподаткування його доходів, включаючи заробітну плату, визначається згідно з вимогами ст.164 Податкового кодексу України, зокрема у разі використання права на податкову знижку базою є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням п. 164.6 цієї статті на суму податкової знижки.
Отже, якщо студентка протягом року одночасно навчалася і працювала, отримувала заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має саме вона за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не її мати, оскільки вона вже не перебуває на її утриманні. Водночас якщо студентка влаштувалася на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримувала заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має мати, яка фактично здійснювала оплату за останній рік навчання.
Чи зможе мати розраховувати на податкову знижку за навчання, якщо її донька вийшла заміж, змінила прізвище і квитанції на оплату навчання оформленні на її нове прізвище?
Платник податку має право скористатися податковою знижкою на навчання непрацюючого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, за умови, що в квитанції вказано прізвище такого члена його сім’ї, наявна копія укладеного договору про навчання та платник документально підтвердив родинні стосунки (ступінь споріднення) з такою особою. При цьому, якщо член сім’ї першого ступеня споріднення після реєстрації шлюбу змінює прізвище і в квитанціях зазначено його нове прізвище, то потрібно надати ще і копію Свідоцтва про шлюб.
Переяслав-Хмельницька ОДПІ