«Військовий збір: нараховуємо, утримуємо, перераховуємо» (запитання та відповіді)


Питання 1. Хто є платниками військового збору?
Відповідно до пп.1.1 п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України платниками збору є наступні особи:
фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;


фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
податковий агент.

Питання 2. Що є об’єктом оподаткування військовим збором?
Відповідно до пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

Питання 3. На який період встановлюється військовий збір?
З 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року №1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів», яким, зокрема, встановлено військовий збір.
Відповідно до п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України військовий збір встановлюється тимчасово, до 1 січня 2015 року.

Питання 4. З якої суми доходів утримується військовий збір?
Оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри) без вирахування сум податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, тощо.

Питання 5. Чи підлягають оподаткуванню військовим збором доходи нараховані до 03 серпня 2014 року, а виплачені після 03 серпня 2014 року?
Оскільки Закон набрав чинності з 03 серпня 2014 року і податковий агент зобов’язаний при нарахуванні доходів у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри), утримати військовий збір, доходи, нараховані до 03 серпня 2014 року, але виплачені після 03 серпня 2014 року, не підлягають оподаткуванню збором.

Питання 6. Які доходи за цивільно-правовими договорами підлягають оподаткуванню військовим збором?
Відповідно до пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Згідно законодавству основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Оплата праці (включаючи гонорари) працівників, які не перебувають у штаті підприємства (за умови, що розрахунки проводяться підприємством безпосередньо з працівниками) за виконання робіт згідно з договорами цивільно-правового характеру, включаючи договір підряду (за винятком фізичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності), включається до фонду основної заробітної плати.
Таким чином, оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, які належать до фонду оплати праці.

Питання 7. Яка ставка військового збору?
Відповідно до пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування.

Питання 8. Які особи відповідають за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету?
Відповідно до пп.1.5 п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є особи, визначені у ст.171 Кодексу, а саме:
для доходів у вигляді заробітної плати - роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку;
для інших доходів – відповідний податковий агент.

Питання 9. Як здійснюється нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору?
Відповідно до пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПКУ) нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ для податку на доходи фізичних осіб, за ставкою 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування.

Питання 10. Яка передбачена відповідальність за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору податковим агентом?
За ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору до податкових агентів застосовується фінансова відповідальність, пеня та адміністративна відповідальність.

Питання 11. Де можна дізнатись про рахунки, на які сплачується військовий збір?
Казначейські рахунки для сплати військового збору відкриті в кожному районі.
Про номер рахунку, на який слід перераховувати військовий збір, можна дізнатись в Центрах обслуговування платників при будь-якій податковій інспекції області, а також на суб-сайті Територіальних органів Державної фіскальної служби

Пільги із земельного податку для громадян
Переяслав-Хмельницька ОДПІ нагадує, що пільги щодо сплати земельного податку передбачені для: інвалідів І та ІІ групи; фізичних осіб, які виховують 3-х і більше дітей віком до 18 років; пенсіонерів за віком; ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичних осіб, визнаних законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Значна частина пенсіонерів – власників земельних ділянок, які перебувають на заслуженому відпочинку за вислугою років, у наведеному переліку пільговиків відсутня. Тобто, отримати пільгу щодо сплати земельного податку вказана категорія осіб може лише вийшовши на пенсію за віком та підтвердивши своє право належно оформленими документами.
Звертаємо увагу платників податку, що звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється лише на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
для ведення особистого селянського господарства ― у розмірі не більше як 2 гектара;
для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):
а) у селах ― не більше як 0,25 гектара,
б) в селищах ― не більше як 0,15 гектара,
в) у містах ― не більше як 0,10 гектара;
для індивідуального дачного будівництва — не більше як 0,10 гектара;
для будівництва індивідуальних гаражів — не більше як 0,01 гектара;
для ведення садівництва — не більше як 0,12 гектара.