Михайло Витязь: "Амністія розпочнеться тільки після звільнення усіх приміщень та розблокування доріг по всій країні"


Автор: 
Прес-служба КОДА

2 лютого 2014 року набрав чинності Закон України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань». З 3 лютого 2014 року пішов облік 15 днів, протягом яких мають бути звільнені всі захоплені активістами приміщення органів влади та розблоковані транспортні магістралі. Тільки після цього, механізм амністії буде запущений. Вперше в історії України початок амністії залежить від Генеральної прокуратури України. Про це ми поговоримо з прокурором Київської області Михайлом Витязем.

Михайле Івановичу, яким чином органи прокуратури мають розпочати процедуру амністії?
Закон передбачає, що Генеральна прокуратура України, розміщуючи на своєму офіційному веб-сайті відповідне повідомлення, констатує, що учасники масових акцій протесту та активісти Майданів по всій країні повністю виконали усі вимоги, які є умовами амністії. А це означає, що амністія буде застосована до усіх підозрюваних або обвинувачених осіб, які вчинили злочини, пов’язані з масовими заворушеннями в період з 27 грудня 2013 року по день набрання чинності цим Законом включно, тобто по 2 лютого 2014 року.
Що повинні зробити протестувальники?
По-перше, звільнити всі зайняті під час акцій протесту будівлі чи приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування, допустити до своїх робочих місць тих, хто там працює та зняти будь-які інші перешкоди для належного функціонування приміщень органів влади.
По-друге, розблокувати транспортні комунікації на вулиці Грушевського у Києві. І по-третє, розблокувати інші вулиці, площі, провулки, бульвари, тощо, як у Києві, так і в інших населених пунктах України. Зразу зазначу, що ця вимога не стосується тих місць, на яких відбуваються мирні акції протесту.
Яким чином прокуратура переконається, що ці умови виконані?
Моніторити виконання цих вимог будуть органи прокуратури. В Київській області створено спеціальну робочу групу. Механізм простий – через запити до обласних управлінь Міністерства надзвичайних ситуацій, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, інших міністерств та відомств, до облдержадміністрації. Кожне відомство в межах своєї компетенції буде інформувати прокуратуру про те, чи виконано вимоги закону. Таким чином ми отримаємо повну та достовірну інформацію про ситуацію. Закон визначив 15 днів для того, щоб нормалізувати ситуацію в країні та розпочати процедуру амністії.
Ви вважаєте, 15 днів достатньо, щоб виконати усі ці вимоги?
Цей термін передбачений законодавцем.
Коли спливають ці 15 днів?
Повідомлення на веб-сайті Генеральної прокуратури України має з’явитися не пізніше 17 лютого 2014 року.
А якщо протягом цих 15 днів не звільненою залишиться хоча б одна будівля? Як в такому випадку відбуватиметься амністія?
Слід пам’ятати, що закон не передбачає часткового виконання вимог. Це означає, що лише за умови повного звільнення будівель та розблокування транспортних магістралей по усій країні, амністія буде застосована. Інакше механізм амністії не буде застосований та не запрацює.
Тобто кримінальні провадженні будуть розслідуватися, а підозрювані та обвинувачені будуть притягуватися до кримінальної відповідальності?
Саме так. Якщо до 17 лютого не будуть виконані вимоги, які передбачені законом, то правоохоронні органи області будуть діяти згідно з Кримінальним та Кримінальним процесуальним кодексами України. Тобто, розпочаті кримінальні провадження будуть розслідуватися, а винні особи нестимуть кримінальну відповідальність за вчинені злочини. Я хотів би звернути увагу, що злочини, в здійсненні яких вони обвинувачуються, це тяжкі злочини. І покарання за них передбачає тривалі терміни відбування покарання.
Гаразд. Повернімося до процедури амністії. Яким чином і в які терміни вона проходитиме після того, як на веб-сайті Генеральної прокуратури буде розмішено повідомлення про те, що мітингувальниками виконані усі вимоги?
Все дуже просто і прозоро. Звільняти від кримінальної відповідальності та від покарання осіб, які є підозрюваними чи обвинуваченими за злочини, пов’язані з масовими акціями протесту, будуть суди. А закривати кримінальні провадження, в яких жодній особі не повідомлено про підозру, будуть органи прокуратури.
До речі, під амністію також попадають особи, які відбувають адміністративний арешт. Це також покладається на суди.
Михайле, Івановичу, яка на сьогодні ситуація на Київщині?
Ситуація спокійна, порушень громадського порядку немає. Правоохоронні органи області працюють належним чином.
Мешканці Київщини виявились дуже виваженими?
Так. Дякую їм за це.