Оподаткування ПДФО внесків, повернутих засновникам – фізичним особам при ліквідації підприємства, регламентується нормами п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу, згідно яких інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4-170.2.6 цього пункту(крім операцій з дери активами).
Термін «інвестиційний актив» означає пакет цінних паперів, деривативів чи корпоративеі права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом (пп.»а» 170.2.7 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу).
Якщо засновники (учасники) вносять до статутного фонду кошти, то це вважається придбання ними інвестиційного активу. Повернення засновникам коштів при ліквідації підприємства-емітента – продажем ними інвестиційного активу. Позитивна різниця між сумами продажу та придбання – інвестиційний прибуток. Від'ємна різниця – інвестиційний збиток (пп. 170.2.3 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу).
Відповідно до пп. 170.2.1 цього пункту облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Звітний період – календарний рік.
До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток за наслідками звітного (податкового) року (пп. 170.2.6 цього пункту).
Платники податку зобов'язані пред'являти документи та відомості, пов'язані з виникненням доходу, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.
Сума отриманого доходу від продажу інвестиційного активу, сума витрат на придбання інвестиційного активу, фінансовий результат операцій з інвестиційними активами та сума нарахованого податку відображаються платником (фізичною особою) у Додатку 3 до Податкової декларації про майновий стан і доходи (форму якої затверджено наказом № 1395), який є невід'ємною частиною Податкової декларації.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подається платником до 1 травня року, що настає за звітним(пп. 49.18.4 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу), до територіального органу Мін доходів України за своєю податковою адресою.
Відповідно до абзацу «в» пп. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 Кодексу платник зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, визначену за Податковою декларацією, до бюджету за своєю податковою адресою до 1 серпня року, що настає за звітним (п.179.7 ст. 179 Податкового кодексу).
Проте якщо сума інвестиційного доходу, отриманого року, не перевищує розмір місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.(1610 грн. у 2013 р.), такий дохід не підлягає оподаткуванню та не включається до загального річного оподатковуваного доходу (пп. 170.2.8 п.170.2 ст.170 Податкового кодексу).
Інвестиційний прибуток оподатковується за ставкою 15 чи 17% (до суми перевищення бази оподаткування – десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, згідно з п.167.1 ст.167) Кодексу.
Інформаційно-комунікаційний сектор Переяслав–Хмельницької ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській обасті.