ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ


Законом України “Про Державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-Vlll (далі – Закон) встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
За певних умов передбачено право на призначення пенсії за нормами Закону України “Про державну службу”:
– якщо на дату набрання чинності зазначеного Закону (01.05.2016) державні службовці займають посади державної служби та мають не менш ніж 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців;


– якщо на дату набрання чинності Закону особи мають не менш, ніж 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (незалежно від факту роботи чи посади за останнім місцем роботи на дату набрання чинності Законом).
Такі посади визначено статтею 25 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII“Про державну службу” (далі Закон 3723-XII) та нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Пенсії відповідно до Закону України «Про Державну службу» призначаються за умови досягнення пенсійного віку для чоловіків 62 роки, для жінок – віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і за наявності страхового стажу для чоловіків – 35, для жінок – 30 років.
До досягнення 62-річного віку право на пенсію за віком мають державні службовці – чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення:
60 років – які народилися по 31 грудня 1952 року;
60 років 6 місяців – з 1 січня по 31 грудня 1953 року;
61 року – з 1 січня по 31 грудня 1954;
61 року 6 місяців – з 1 січня по 31 грудня 1955 року.
Призначення пенсій державним службовцям відбуватиметься в розмірі 60 % від заробітної плати державного службовця.
Закон не містить норм щодо його поширення на інші категорії осіб, крім тих, які є безпосередньо державними службовцями. Наприклад, журналістам комунальних та державних засобів масової інформації, посадовим особам місцевого самоврядування, митникам та іншим категоріям, прирівняним до державних службовців, на яких раніше поширювався порядок призначення пенсії державного службовця, пенсію як державним службовцям не призначатимуть.
Пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника призначаються на загальних підставах за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».