Тетяна Подашевська: Місцеві органи влади мають сприяти діяльності комунальних аптечних закладів


Автор: 
Прес-служба КОДА

 Ситуація на фармацевтичному ринку Київщини та шляхи здешевлення лікарських засобів та виробів медичного призначення. Ці та інші питання розглядалися сьогодні під час наради за участі заступника голови облдержадміністрації Тетяни Подашевської, директора департаменту охорони здоров'я Олега Ременника, головних лікарів центральних районних лікарень і первинної медико-санітарної допомоги, а також керівників комунальних аптечних закладів.
За словами Сергія Васильєва, заступника директора департаменту охорони здоров'я КОДА, на території області працюють 411 фармацевтичних підприємств, у тому числі 34 аптеки комунальної власності, в 20 з них виготовляються ліки в умовах аптеки. В закладах охорони здоров'я функціонує 8 лікарняних аптек, орендують приміщення для провадження аптечної діяльності близько 70 підприємців, з яких частина при закупівлі ліків надають знижки пільговим категоріям населення.
Він зазначив, що управління аптеками здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, як власники майна комунальної власності районів та міст, а на вартість препаратів впливають дві основні групи чинників - місцевого та державного рівнів. Це і позиція керівництва району або міста щодо сприяння діяльності комунальної аптеки, і те, що органи місцевого самоврядування встановлюють ставку платежів за орендовані приміщення. Також на цінову політику впливають витрати на утримання приміщень. Що ж до державних чинників, то тут мова йде про податкову політику, оподаткування лікарських засобів, що виробляються в умовах аптеки (ставка 20%); оподаткування аптечних закладів на загальних підставах; оплата ПДВ на виготовлені в умовах аптеки лікарські засоби тощо.
В області є низка районів, міст, де місцеві органи самоврядування на виконання соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича сприяють діяльності комунальних аптек, що створює позитивний імідж влади на місцях. Це, зокрема, Бориспільська центральна районна аптека № 29. Тут для всіх жителів існує 3% знижка на лікарські засоби. Окремо створений соціальний аптечний пункт для інвалідів Великої Вітчизняної війни, де ліки відпускаються зі знижкою 17%.
В той же час деякі райони та міста самоусунулися від контролю за діяльністю комунальних аптек. Як наслідок - аптеки сплачують значні кошти за оренду та відраховують понад 15 % чистого прибутку в місцевий бюджет. Це в свою чергу веде до подорожчання цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення. Приміром, Яготинська центральна районна аптека №20 орендує приміщення в райлікарні, за яке встановлена максимальна орендна плата в розмірі 8%. 50% від чистого прибутку тут відраховується до місцевого бюджету.
Відсутні будь-які соціальні знижки в комунальному підприємстві Рокитнянської районної ради Київської області «Аптека №12, комунальних підприємствах м. Біла Церква «Аптека №181», «Аптека №89» , Згурівській аптеці, Баришівській центральній районній аптеці № 6, Бородянській ЦРА № 4; Володарській ЦРА №7. А в Тетіївському, Переяслав-Хмельницькому, Києво-Святошинському, Кагарлицькому, Миронівському, Обухівському, Фастівському районах та місті Березань комунальні аптеки взагалі відсутні.
- Місцеві органи влади мають сприяти діяльності аптечних закладів. Завдання влади усіх рівнів захистити інтереси людей і навести лад в ціноутворенні на медичні препарати. Насамперед, маємо подбати про соціально незахищені верстви населення: ветеранів війни, пенсіонерів, інвалідів, учасників бойових дій, ліквідаторів аварії на ЧАЕС, - наголосила Тетяна Подашевська, заступник голови облдержадміністрації.
За підсумками наради органам місцевого самоврядування було дано доручення переглянути розмір орендної плати для підрозділів комунальних аптек, а також розмір відрахувань до місцевого бюджету на рівні не більше, ніж 15 %. Влада на місцях має вирішити питання про обов'язкове виділення приміщень у закладах охорони здоров'я Київської області для оренди комунальним аптекам. Контролювати погодження щодо відкриття нових приватних аптек в межах пішохідної доступності. Сприяти відкриттю аптечних пунктів комунальними аптеками в закладах, підприємствах, установах, організаціях Київської області. Передбачити в проектах місцевих бюджетів на 2014 рік видатки закладам охорони здоров'я для відшкодування комунальним аптекам відпущенні лікарські засоби пільговим категоріям населення згідно з чинним законодавством. Забезпечити постійний контроль за ціновою політикою комунальних аптек при формуванні цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення.