Демократія участі є фундаментальною основою сучасного європейського розуміння місцевого самоврядування і має лягти в основу філософії реформи – Марина Ставнійчук


Автор: 
Прес-служба Президента України Віктора Януковича

 Місцеві влади в Європі вже давно сформували нову філософію управління на основі демократії участі та сталого розвитку громад – заявила Радник Президента України, голова Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства Марина Ставнійчук під час щорічного засідання Національного Форуму міст-партнерів «Підведення підсумків та погляд у майбутнє: досвід Муніципальної програми врядування та сталого розвитку», який відбувся 11 липня 2013 року у Львові.

Марина Ставнійчук відзначила, що європейське місцеве самоврядування швидко та якісно розвивається, відбувається пошук нових форм демократії участі, у тому числі місцеві громади делегують повноваження з надання публічних послуг громадських організаціям, впроваджується система надання послуг через Інтернет тощо.

В умовах розпочатого процесу реформування місцевого самоврядування в Україні є необхідність впровадження позитивного європейського досвіду.

Радник Президента України також вказала, що є потреба модернізації існуючої системи організаційно-правового забезпечення місцевої демократії для підвищення її ефективності, сприяння місцевому розвитку за рахунок створення належних умов для участі членів територіальних громад в управлінні місцевими справами.

У той же час, Марина Ставнійчук зазначила, що є необхідність перегляду засад взаємовідносин не лише в межах взаємодії державної влади та органів місцевого самоврядування, а і у діалозі органів місцевого самоврядування та членів територіальних громад.

Експерти Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України аналізуючи положення статутів територіальних громад в частині організації здійснення громадських слухань, проведення загальних зборів громадян констатували, що доволі часто відповідні процедури значно ускладнені та не відповідають нормам чинного законодавства.

Голова Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства підкреслила, що сталий розвиток громад, їх спроможність та впровадження прогресивних практик місцевого врядування є спільною відповідальністю не лише влади та органів місцевого самоврядування, але і членів територіальної громади. Через стимулювання самоорганізації мешканців, надання їм інструментарію демократії участі, можна побудувати справжню європейську систему місцевого самоврядування, де жителі громад є повноправними учасниками вироблення та прийняття управлінських рішень.