Конституційна Асамблея схвалила за основу для подальшого доопрацювання Концепцію змін до Конституції України - Марина Ставнійчук


Автор: 
Прес-служба Президента України Віктора Януковича

 21 червня відбулося четверте пленарне засідання Конституційної Асамблеї, на якому були розглянуті відповідні пропозиції комісій Конституційної Асамблеї щодо проекту Концепції внесення змін до Конституції України.

Конституційна Асамблея прийняла за основу проект Концепції для подальшого доопрацювання з урахуванням, насамперед, зауважень, рекомендацій, застережень, висловлених на засіданні Конституційної Асамблеї, а також виходячи з того, що до середини вересня цього року всі члени КА уважно і ретельно опрацюють основні положення проекту та внесуть пропозиції з метою підготовки Концепції до схвалення, орієнтовно до кінця жовтня цього року.

Як зазначила Радник Президента України - Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України Марина Ставнійчук, «процес підготовки проекту Концепції супроводжувався дискусіями в експертному, передовсім правовому середовищі, інколи достатньо гострими та відвертими».

«Проте, на наш погляд, представлений сьогодні проект Концепції є певним компромісом між різними правовими підходами та позиціями, в ньому є намагання мінімізувати політичні впливи та ризики. Проект передовсім базується на досвіді реалізації положень чинної Конституції України, розвиває і конкретизує їх. Є намагання використати та впроваджувати кращі сучасні досягнення європейського конституційного доробку. Концепція після її доопрацювання має стати методологічною основою для подальшої роботи по підготовці проекту (або проектів) змін до Конституції України», - наголосила Радник Президента.

«Концепція змін до Конституції України передбачає, насамперед, встановлення конституційно-правових засад реформи судоустрою та здійснення правосуддя, реформи прокуратури, реформи місцевого самоврядування, а головне - вдосконалення механізму інституювання прав і свобод людини, гарантування їх реалізації», - зазначила Марина Ставнійчук.

Радник Президента України вказала, що одним із ключових є питання прав і свобод. У цьому контексті у Конституційної Асамблеї є спроба вирішити проблему абстрактності конституційних формулювань, замінити політико-декларативний характер викладу низки статей чинної Конституції України максимально можливим реальним нормативно-правовим наповненням.

Як зазначила Марина Ставнійчук, «при підготовці змін до Основного закону держави Конституційна Асамблея виходила з того, що Конституція України має стати актом, що закріплює засади інноваційної моделі суспільного та державного розвитку. У цьому сенсі мова йде про сучасні підходи до визначення нового покоління прав, таких як право на сталий розвиток, прав людини нинішнього та прийдешніх поколінь жити в навколишньому середовищі, сприятливому для їх здоров'я та добробуту».

Чи не найскладнішим питанням, як наголосила секретар Конституційної Асамблеї, є питання організації державної влади. Вона зазначила, що сьогодні Конституційна Асамблея розглянула декілька альтернативних пропозицій, які є прийнятними з точки зору і власного національного досвіду, європейського конституціоналізму. Як зазначила Марина Ставнійчук, це може бути і змішана парламентсько-президентська, і президентсько-парламентська, або суто парламентська форма державного правління. Питання форми правління - це завжди питання політичного компромісу, домовленостей. Конституційною Асамблеєю запропоновано в питанні влади на центральному рівні розширити систему парламентаризму, збалансувати систему стримувань та противаг. На місцевому рівні йдеться про децентралізацію, готуються пропозиції щодо конституційних засад реформування місцевого самоврядування.

Підготовлений проект Концепції сформований сьогодні на основі колективних пропозицій, зокрема комісій Конституційної Асамблеї. Попереду велика робота по узагальненню пропозицій щодо оптимізації, гармонізації тексту проекту Концепції як основи для майбутніх змін до Конституції.