Знайти своє місце під інвестиційним сонцем


Автор: 
Прес-служба КОДА

 Десять меморандумів, чотири угоди про регіональне співробітництво - такий ужинок Київщини після проведення міжнародного інвестиційно-партнерського форуму.
Особливу увагу учасників форуму - керівників регіонів-партнерів Київської області - в Українському домі привернув виступ заступника генерального секретаря провінції Гуандун пані Цзян Хайюань. І ось чому.
У пошуках формули зростання
Гуандун - найчисленніша провінція Піднебесної з населенням 100 мільйонів осіб. Вона є лідером у країні за ВВП (904 мільярди доларів), за кілька років із імпортнозалежної перетворилася в експортноорієнтовну (позитивне сальдо торговельного балансу перевищує 104 мільярдів доларів), середньорічний дохід на кожного мешканця краю становить 8500 доларів (для порівняння: в Україні - 6300 доларів).
Пані Хайюань назвала три чинникиуспіху:
- інвестиції, споживання й експорт є головними складовими економічного зростання.
Інвестиції щорічно зростали, за її словами, більше ніж на 20 відсотків. Тільки торік їх залучено на 23,5 мільярда доларів. Багато це чи мало?
- Одна провінція Китаю отримала інвестицій більше, аніж усі країни СНД, - зазначив у своєму виступі губернатор Калузької області Анатолій Артамонов, розповідаючи про ретельне вивчення економічного досвіду Китаю.
- Наші плани - за кілька років інвестувати в інші країни майже 20 мільярдів доларів, - акцентувала пані Хайюань. - Київська область приваблива для нас у таких сферах, як сільське господарство, енергетика, транспорт, промисловість. Упевнена, Київська область і Гуандун будуть активно співпрацювати та торгувати.
До речі, ці наміри були закріплені в підписаному губернатором Анатолієм Присяжнюком і керівником китайської провінції меморандумі про співробітництво між Київщиною та Гуандуном.
Чому не йдуть інвестори?
Із таким запитанням звернувся до учасників представницького зібрання (майже 150 осіб із 28 провінцій країн Європи та Азії) губернатор Калузької області Анатолій Артамонов. І, не очікуючи відповіді із залу, назвав чотири камені спотикання: бюрократія, нерозвиненість інфраструктури, податковий тягар та корупція. Яким чином здолати перешкоди? Калузький досвід може бути цікавим. Тут діє механізм публічної презентації інвестпроектів.
Питання розвитку інфраструктури в Калузькій області трансформували у своєрідне зведення локальних індустріальних парків:
- Інвестор отримує ділянку із замовленою схемою електро-, газопостачання, водовідведення і таке інше, - зауважив пан Артамонов. - Далі - підготовка відповідної документації для інвестора, якого позбавляють необхідності щось узгоджувати, «вибивати», на чомусь наполягати.
На федеральному рівні закріплені також певні податкові пільги для закордонних інвесторів. Усе це сприяло тому, що сьогодні Калузька область стала провідною серед російських регіонів.
- Слухаючи калузького губернатора, спіймав себе на думці, що й Київщина - лідер всеукраїнського соціально-економічного розвитку - йде приблизно таким шляхом. Ініційовані губернатором Присяжнюком 50 інвестпроектів одержали схвальні відгуки серед громадськості, експертів. Кожен із реалізованих інвестиційних проектів Київщини - наприклад, будівництво першого в Україні заводу дитячого харчування в Яготині, одного із найпотужнішихв Європі хлібокомбінату у Васильківському районі, сучасних елеваторів та овочесховищ по всьому краю - також перебував на особистому контролі керівника області.
За державою - пріоритети розвитку
Взаємодія держави та бізнесу, правові гарантії в реалізації спільних проектів - про ці аспекти також ішлося під час дискусій.
- Держава має визначити пріоритети розвитку, а бізнес знайти своє місце під сонцем, - так прокоментував «ЧК» рецепт голова в'єтнамської провінції БіньТхуан пан Ль Тьєн Фіонг.
За його словами, таким пріоритетом у В`єтнамі став розвиток альтернативної енергетики. Кліматичні умови дозволяють активно використовувати сонячну та вітрову енергії. Будівництвом відповідних станцій і залученням сучасних технологій перейнявся бізнес.
- Наш закон про державно-приватне партнерство надає важелі для ефективної реалізації в Московській області спільних проектів, - поділився набутим досвідом під час виступу голова обласної думи Ігор Бринцалов.
Саме таким шляхом була створена в області мережа гемодіалізних центрів, ведеться будівництво станцій метро, автомобільних доріг, втілюються проекти транспортної інфраструктури.
У рамках такого партнерства нині розглядається проект будівництва сміттєспалювального заводу. Найактуальніша, зазначимо, тема й для Київщини. Тому «ЧК» поцікавився в керівника обласної думи, чи реально започаткувати спільний проект на теренах Київщини.
Якщо наш досвід вас зацікавить, то ми залюбки підставимо плечей Київській області, - зауважив Ігор Бринцалов.
Який ужинок маємо?
Безперечно, особисті ділові контакти та зв`язки стануть міцним фундаментом регіонального співробітництва. Поки що стверджуємо: між Київщиною, Білоцерківським районом області та чотирма регіонами з Китаю, Росії, Польщі, В'єтнаму укладено угоди про двостороннє співробітництво. Десять меморандумів щодо подальшої співпраці між Київською ОДА та суб`єктами господарювання особисто завізували керівники вітчизняних і спільних підприємств разом із губернатором Присяжнюком під час короткої презентації інвестпроектів. На Київщині будуть збудовані: сучасний поштовий сортувальний центр, нова траса для проведення автоперегонів, всесезонна льодова арена, потужне овочесховище на 80 тисяч тонн, високотехнологічні свинокомплекс та елеватор, нова черга оптового плодоовочевого ринку, один із технопарків.
До речі, представників іноземних делегацій губернатор Анатолій Присяжнюк запросив на Васильківський хлібокомбінат, адже, за його словами, таких смачних буханців, духмяних паляниць, як у нас, не печуть у жодній країні.
Будівництво цього підприємства стало одним із найуспішніших проектів регіону - загальна сума інвестицій становила 45 мільйонів доларів. Завдяки цьому створено 3,5 тисячі робочих місць і торговельну мережу - півтисячі цілодобових хлібних магазинів.
Микола ЗАКРЕВСЬКИЙ, газета «Час Київщини»