До 01.07.2013 року, користувачам касової техніки при її придбанні або заміні необхідно обов’язково звертатись до Центрів сервісного обслуговування або виробників РРО щодо проведення ними відповідного доопрацювання даної моделі, з 01.07.2013 року використання такої техніки тягне за собою відповідальність у зв’язку з введенням в дію п. 9 ст. 17 Закону № 265.
Норма зазначеної статті передбачає, що до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - в разі неподання до органів державної податкової служби звітності, пов’язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з реєстраторів розрахункових операцій по дротових або бездротових каналах зв’язку.
Тому, Переяслав – Хмельницька ОДПІ нагадує, що з 01 січня 2013 року для суб’єктів господарювання стало обов’язковим подання звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) до органів державної податкової служби в електронному вигляді.
Відповідно до абзаців 2 - 4 п. 7 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі – Закон №265) передбачено:
-суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, або електронні контрольно-касові реєстратори, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам’яті модемів, які до них приєднанні.
-суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, за виключенням електронних контрольно-касових реєстраторів, повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв’язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься в їх фіскальній пам’яті.
Порядок передачі інформації до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв’язку встановлюється Державною податковою службою України на базі технології, розробленої Національним банком України (далі – НБУ) та погодженої Державною податковою службою України.
Необхідно зазначити, що зазначені норми не вводять додаткових обов’язків для суб’єктів господарювання, а лише змінюють старий порядок подання звітності. Так, замість подання звітності на паперових носіях 1 раз на місяць, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця, передбаченої подання в електронному вигляді по дротовим або бездротовим каналам зв’язку.
Основною метою прийняття зазначених норм є створення більш комфортних умов для суб’єктів господарювання.
По-перше, застосування передачі інформації у електронному вигляді до органів ДПС надасть можливість платникам податків зекономити час.
По-друге, це надасть можливість суб’єктам господарювання зменшити витрати на утримання касової техніки за рахунок відсутності необхідності друкування паперової контрольної стрічки та її зберігання протягом 3-х років, у чому більше не буде потреби.
По-третє, використання електронної контрольної стрічки призведе до значного скорочення перевірок платників податків.
Для забезпечення виконання норм Закону №265 і створення необхідних умов для виробництва РРО нового покоління та доопрацювання наявної касової техніки, Міністерством фінансів України видано наказ від 08.10.2012 №1057 „Про затвердження Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних та Порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв’язку до органів державної податкової служби” (далі – наказ №1057), який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.10.2012 за №1743/22055 та введений у дію з 05.11.2012 після офіційного опублікування.
Зазначені Вимоги та Порядок визначають загальні технічні вимоги до РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, модемів для передачі звітної інформації та основні принципи функціонування системи зберігання і збору даних РРО для державної податкової служби.
Оскільки в основі системи зберігання і збору державною податковою службою даних від РРО покладено технологію НБУ, то відповідно виробникам та центрам сервісного обслуговування РРО з технічних питань виробництва нової та обслуговування доопрацьованої касової техніки необхідно звертатись у першу чергу до НБУ.
Інформацію необхідну для виробників касової техніки крім НБУ можливо отримати на офіційному веб-сайті ДПС України, де в тому числі розміщено контактну інформацію про представників НБУ, відповідальних за даний напрямок роботи.
Для суб’єктів господарювання існує два способи виконання вимог законодавства:
перший - придбання реєстраторів розрахункових операцій нового покоління, що створюють контрольну стрічку в електронній формі та містять вбудовані модеми;
другий - доопрацювання існуючої касової техніки та приєднання до неї відповідних модемів для передачі звітної інформації.
Одним із компонентів Системи зберігання і збору даних від РРО ДПС України за технологією НБУ (далі – Система) є інформаційний еквайер – учасник платіжної системи НСМЕП, який надає суб’єктам господарювання послуги з технічної підтримки, інформаційного обслуговування згідно з технологією зберігання і збору даних РРО для ДПС та отримав від НБУ висновок про відповідність зазначеним вимогам та правилам роботи, визначеним НБУ.
Послуги інформаційних еквайерів надаватимуться виробникам касової техніки і ЦСО. Підключення РРО суб’єктів господарювання та їх первинну реєстрацію в Системі проводитимуть ЦСО. Тому ці процедури не є обтяжливими і не вимагають додаткових зусиль та навичок від користувачів касової техніки.
Інформацію про суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність еквайерів можливо отримати в НБУ та в подальшому буде розміщено на офіційному веб-сайті ДПС України.
Основні зусилля податківців Переяслав-Хмельницької ОДПІ у першому півріччі 2013 року будуть направлені на проведення роз'яснювальної роботи та створення необхідних умов для надання можливості суб’єктам господарювання користуватися новим сервісом – поданням звітності про використання РРО до органів ДПС в електронному вигляді, відповідно до вимог закону №265.
Сектор взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Переяслав–Хмельницької ОДПІ