«Розбудили» чиновників


Автор: 
Прес-служба КОДА

 У Київській облдержадміністрації відбулося засідання обласної ради з питань взаємодії органів місцевого самоврядування та структур виконавчої влади. У ньому взяли участь голови сільських, селищних та районних рад, керівники РДА, деякі міністри, представники Адміністрації Президента, провідні фахівці у сфері земельних відносин та системи державного управління.

«Чекають вказівок із центру»
- Сьогодні реформи, на жаль, втілюються в життя не так швидко, як хотілося б, - зазначив очільник області Анатолій Присяжнюк. - Головна проблема полягає в тому, що люди на місцях чекають вказівок із центру та не проявляють ініціативи.
З іншого боку, наголошували учасники зібрання, і держава неохоче йде назустріч побажанням громад, які прохають надати відповідні права з реалізації місцевих програм розвитку. Але під час трансформаційних перетворень у багатьох сферах життя, акцентував губернатор, керівники виконавчої гілки влади та органів місцевого самоврядування повинні скоординувати роботу, мати чіткий план дій. Саме такий злагоджений підхід уже дав вагомі здобутки на Київщині, яка стабільно лідирує останні два роки в рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів країни.
Отож саме наша область може стати й пілотним майданчиком, і взірцем ефективних перетворень.

Найперша увага - інвалідам, дітям, пенсіонерам
Міністр праці та соціальної політики Наталія Королевська вважає, що загалом у країні і, зокрема в області, потрібно приділяти більше уваги працевлаштуванню інвалідів та забезпечувати їм доступ до отримання соціальних та інших послуг. За її словами, сьогодні відсутній у регіонах вільний доступ інвалідів до кожного третього приміщення органів соцзахисту населення та кожного п'ятого центру зайнятості. Серед такого кола «обмежених об'єктів» - мережа аптек, лікувальні та культурно-освітні заклади. І причина загальновідома - відсутність пандусів...
Поінформувавши, що цьогоріч служби зайнятості області працевлаштували 29 інвалідів, міністр нагадала:
- А ще 211 таких безробітних потребують роботи. У зв'язку із цим, потрібно проаналізувати, - закликала Наталія Юріївна, - скільки трудиться інвалідів, і на ті посади, де це можливо, працевлаштувати.
Необхідно збільшити, за її словами, і кількість реабілітаційних установ для людей з обмеженими можливостями. Нині в області налічується понад 7,5 тисячі інвалідів та дітей-інвалідів, які потребують реабілітаційних послуг. Тому вимога міністра конкретна й категорична - цільові кошти, що передбачені на реабілітацію інвалідів, спрямовувати винятково на цю сферу діяльності.
В області є всі умови для того, щоб взагалі відмовитися від інтернатних закладів не до 2020 року, як це передбачено державною програмою, а вже до кінця 2014-го, - зазначила Наталія Юріївна.
Проте вона стурбована, за її словами тим, що чимало звернень із Київщини надходить щодо пенсійних питань.
- Не належним чином працюють місцеві управління Пенсійного фонду. Треба бути в цих питаннях рішучішими, - наголосила міністр. - А це вже завдання й для державних органів влади.
Дорікала вона і у зв'язку із зростанням заборгованості заробітної плати в області до 80 мільйонів гривень. На що губернатор зауважив:
- На початку року область мала півтора мільйона заборгованості. Внаслідок банкрутства «Аеросвіту» додалося ще 75 мільйонів. Але це акціонерна компанія, де частка держави становить 22 відсотки.
- Якби ми вирішили ці боргові проблеми, нам би ціни не було, - погодилася Королевська. І запевнила, що Київщина може розраховувати на підтримку міністерства.

Диференційний підхід до чорнобильців
Окремою дискусійною ниткою пройшла чорнобильська тематика. Міністр соцполітики нагадала, що в області налічується понад 600 тисяч чорнобильців-ліквідаторів. Однак, щоб виконати всі соціальні зобов'язання, закріплені в законах, зокрема й щодо чорнобильців, потрібно 88 мільярдів гривень. Такого соціального пакета в співвідношенні до можливостей бюджету немає ніде у світі, сказала Наталія Королевська.
Іншої думки очільник області:
- Щодо цієї категорії громадян доцільно застосовувати коефіцієнти. Адже хтось працював у небезпечній зоні тиждень, хтось місяць, а дехто - кілька місяців. Треба вивести формулу й запровадити диференційний підхід, - наголосив Анатолій Присяжнюк.
Королевська погодилася:
- Давайте підготуємо пілотний проект і зробимо розрахунки.
Ось так по-діловому, не шукаючи винних, але знаходячи точки дотику центральних та місцевих органів влади, пропонуючи нестандартні підходи у вирішенні державних проблем, проходила нарада.
Дісталося міністру на горіхи навіть за те, що окремим дитячим інтернатам області компанія-переможець тендеру із закупівлі м`яса постачає його за ціною... 80 гривень за кілограм. Наталія Юріївна відверто зізналася: вона очолила міністерство, коли угоди були ухвалені. Однак міністр за те, щоб виправити цю ситуацію:

Технічна допомога від МОЗ
Неабияку зацікавленість присутніх викликали напрямки подальшого медичного реформування. Директор департаменту економіки та ресурсного забезпечення Міністерства охорони здоров`я Володимир Дуда навів красномовну статистику: витрати зведеного бюджету для медицини в 2008 році становили майже 31 мільярд гривень, а на 2013-й - 52 мільярди.
- Збільшення суттєве, на 80 відсотків, але цього ніхто не помітив у державі, - визнав Володимир Петрович. - Поки не перейдемо від фінансування утримання хворих на фінансування конкретної допомоги - нічого не зміниться.
За словами Дуди, в державі діє вкрай неефективна форма меддопомоги. Головні лікарі інколи заганяють на ліжка пацієнтів. І все тому, що ліжко-місця визначають статус медзакладів і відповідно штатний розклад. У чотирьох пілотних регіонах медреформування міністерство запровадило надбавки за якість наданих медпослуг. Унаслідок цього зарплата в медпрацівників зросла наполовину.
- Міністерство лише окреслює політику, а її здійснення залежить від місцевих керівників медичної сфери та органів державного управління, - наголосив Дуда, звертаючись до учасників наради.
На це відразу зреагував губернатор:
- Міністерство каже про скорочення та ефективне використання медзакладів, а прем'єр-міністр Азаров зауважує, що в цих питаннях треба прислухатися до місцевих громад. Як тут бути? - поставив незручне запитання Анатолій Йосипович.
- Двадцять років у медичній сфері ніяких перетворень не було. Треба шукати оптимальні шляхи й діяти, - пролунала відповідь.
Міністерство діє ефективно, додав поважний чиновник, і запевнив, що особисто він отримав доручення сповна забезпечити Київщину автомобілями швидкої допомоги.

Зворотний зв`язок для самоврядування
Про концепцію місцевого самоврядування докладно розповіла один із її авторів - керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України Марина Ставнійчук. Сьогодні ця концепція делегована для розгляду чотирьом асоціаціям місцевого самоврядування.
- Проаналізуйте цей документ, - звернулася Марина Іванівна до місцевих голів. - Хочемо, щоб у нас був зворотний зв'язок, і концепція затверджувалася Президентом з урахуванням ваших пропозицій і водночас із планом заходів. Це, до речі, має відбутися наприкінці травня.
Як сказала пані Ставнійчук, під час першого етапу реформування (2013-2014 рр.) треба ухвалити низку законодавчих актів, під час другого (2014-2015 рр.) - забезпечити перерозподіл повноважень органів центральної і місцевої влади.
Але поки на часі й друге, вкрай актуальне, питання - повноваження держорганів та органів місцевого самоврядування у сфері земельних відносин. Із 1 січня за законом, наголосив заступник голови науково-експертної ради Держземагентства України Андрій Мартин, усі землі розмежовані, а держава та місцеві громади стали повноцінними власниками. Проте Андрій Геннадійович навів чимало нюансів, правових колізій, які доведеться виправляти законодавцям завтра, а відповідним органам влади та місцевим управлінцям діяти за ними вже сьогодні.
Микола ЗАКРЕВСЬКИЙ (газета «Час Київщини»)